Pszczoły a opryski: kłopoty dla pszczelarzy

Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo trudna nie tylko dla rolników, ale i pszczelarzy. Nie ułatwiają tego przepisy o środkach ochrony roślin.

Stosowanie środków ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny, a każdy upadek pszczół, którego przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, należy zgłaszać do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa. Niestety, w tym roku tak rolnicy, jak pszczelarze są w wyjątkowo trudnej sytuacji:

Pszczoły również nie wylatują z uli, gdy na dworze jest mniej niż 10°C. Nie opuszczają ich już od 2 tygodni, a jeśli już, to robią to na niewielkie odległości.

Janusz Kasztelewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych

Rolnicy chcą jak najlepiej chronić swoje rośliny. Największy problem polega na tym, że należy już robić opryski na rzepaku, jednak trudno jest dotrzymać terminów z uwagi na pogodę. Przy niskich temperaturach środki ochrony roślin nie działają. Jeśli teraz w Poznaniu mamy temperaturę 11–12°C, to wieczorem, kiedy powinniśmy pryskać, spadnie ona do 7°C. Zbyt niskiej. Pszczoły również nie wylatują z uli, gdy na dworze jest mniej niż 10°C. Nie opuszczają ich już od 2 tygodni, a jeśli już, to robią to na niewielkie odległości. Trzmiele latają w nieco niższych temperaturach, gdyż nawet 7°C im nie przeszkadza. Stosując ŚOR-y, pamiętajmy, by używać ich wieczorem, wówczas najbardziej toksyczne substancje zdążą się rozłożyć. Jeśli zrobimy to rano, wówczas szczyt ich działania przypadnie na największą aktywność roślin miododajnychmówi Janusz Kasztelewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

pszczelarzy

fot. AgroFoto.pl, prorok

Zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa należy:

  • aplikować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
  • stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi na etykiecie;
  • dobierać środki ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
  • nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
  • wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;
  • zachowywać minimalne odległości od pasiek;
  • przestrzegać okresów prewencji;
  • nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

Dla własnego dobra i bezpieczeństwa miododajnych warto o tych zasadach pamiętać.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum
Powiązany temat: Pszczelarstwo
Gość
Dnia 25.04.2019 o 13:21, Krystian233 napisał: np. ze spyoptic ?? zobacz więcej »
Krystian233
Ja  bym się zajął ochroną pasiek. coraz więcej teraz słyszy się o kradzieżach uli - ludzie powinni kupić sobie jakies fotopułapki np. ze spyoptic zobacz więcej »
Gość
A sorry, myślałam że to Twoja własność ^^ zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Pszczelarz z oswiecimskiego pisze:

    Mam sasiada ktury ma to w nosie tak to wyglada ze celem jest likwidacja pszczol i wtedy beda mogli szalec z opryskami teraz im pszczelarze w tym przeszkadzaja LUDZIE POWINISCIE POMOZ PSZCZELARZOM bo bedziecie jedli sama chemie jak pszczelarze przestana interweniowac. chroncie rolnika bo pszczelarz tylko zamieszanie robi i chcialby miec zdrowy miod aby ludziom nie szkodzil tylko leczyl.