Koła bliźniacze do kombajnu – co pomaga w szybkim montażu?
fot. http://www.kolarolnicze.pl/gallery/kombajny.html

Koła bliźniacze do kombajnu – co pomaga w szybkim montażu?

Bliźniaki w kombajnach mogą rozwiązać problem wjeżdżania na mokre pole. Zobacz jak je zamontować, i które z dostępnych łączników wybrać.

Żniwa to czas, w którym rolnicy przeprowadzają wzmożone prace, tak aby zebrać jak najdokładniej owoc swoich działań. W województwie dolnośląskim żniwa 2017 zaczęły się już 1 lipca. Pierwsza połowa miesiąca to początek małych żniw – czyli upraw ozimych, zwłaszcza jęczmienia czy rzepaku. Przeczytaj, dlaczego koła bliźniacze do kombajnu mogą być przydatne.

Koła bliźniacze do kombajnu to dobre rozwiązanie

Aby żniwa nie sprawiały problemów, warto zastanowić się nad kołami bliźniaczymi.

Żniwa długo nie potrwały, zaledwie dwa dni, bo pogoda nie umożliwiła rolnikom z całej Polski spokojnego zbioru. Nasuwa się więc pytanie – jak dobrze przygotować nasze kombajny, aby móc bezpiecznie wjechać w pole nawet, gdy pogoda krzyżuje nam plany? Czy koła bliźniacze w kombajnach pomogą komfortowo i bez przeszkód przeprowadzić żniwa? O tym w poniższym artykule.

Jak wiemy, aby żniwa przebiegły szybko i bezawaryjnie, musimy przygotować nasze kombajny w 100%. Co do pogody, jest różnie. Jak to mówią „pogoda płata figle”. Często rolnicy szukają tylko odpowiedniej chwili, aby rozpocząć zbiory. Gdy znajdą dobry moment, pomiędzy obfitymi deszczami, koła bliźniacze w kombajnie okażą się bardzo przydatnym dodatkiem. Kiedy można będzie wjechać w pole swoimi żniwiarkami – koła bliźniacze znacząco ułatwią pracę.

Szybkosprzęgi pomogą w montażu „bliźniaków”

Montowanie kół bliźniaczych ułatwiają łączniki. W kombajnie stosowane są MD+ i HD+.

Koła bliźniacze do kombajnu można zamontować w sposób bardzo łatwy i szybki. Spowodowane jest to szybkosprzęgami, które łączą nam koło nominalne z kołem bliźniaczym. Mamy cztery typy łączników MD+, HD+, SOK, AW.

W kombajnach stosuje się złącza MD+HD+. Koła bliźniacze HD można bez większych problemów zamontować i zdemontować w każdym położeniu. W czasie pracy automatycznie się dociągają, zapewniając właściwe połączenie.

Łączniki MD i HD, jako jedyne mają opatentowany sposób zaczepienia szybkosprzęgów do pierścienia pośredniego, który zabezpiecza je przed luzowaniem się podczas cofania. Łączniki HD + przenoszą większe obciążenia przy mniejszej ilości sprzęgów. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Ilość sprzęgów na kole zależy od mocy maszyny. Do 150KM stosujemy 3 sprzęgi na koło, do 200KM 4 sprzęgi na koło, natomiast do 250KM stosujemy 6 sprzęgów na koło.

Koła bliźniacze do kombajnu – jak je zamontować?

Montaż kół bliźniaczych

Koła bliźniacze do kombajnu można w łatwy sposób założyć i ściągnąć.

Krótki opis montażu kół bliźniaczych w kombajnie o mocy 200KM:

 • wymierzyć na kole 4 otwory, rozmieścić je możliwie symetrycznie,
 • wywiercić otwory o średnicy 16-18mm,
 • dopasować odpowiednie podkładki niwelujące,
 • kołem pojazdu najechać na deskę,
 • przystawić koło bliźniacze i zamocować je regulując naciąg szybkosprzęgów.

Demontaż kół bliźniaczych:

 • najechać kołem na deskę tak, aby koło bliźniacze było odciążone,
 • odpiąć szybkosprzęgi.

(źródło:Grasdorf Koła Polska)

Film prezentujący montaż/demontaż kół bliźniaczych w kombajnie. 

(źródło:grasdorfpolska)

Koła bliźniacze – czy to dobry sposób na mokre żniwa?

Mając koła bliźniacze do kombajnu nie musimy martwić się, że nie wjedziemy w pole. Przy „bliźniakach” masa kombajnu rozkłada się na dodatkowe dwa koła. To czy jedziemy na 4 czy na 6 kołach jest bardzo istotne. Na przykład: masa kombajnu Bizon Z0-56 wynosi około 10t, jest to bardzo dużo. Przy mokrej glebie kombajn bez kół bliźniaczych zakopie się bardzo szybko. Są oczywiście kombajny, które ważą połowę masy Bizona, a są też takie, które ważą dwa razy więcej. Co za tym idzie różnego rodzaju kombajny mają różnego rodzaju rozmiary kół i opon dostosowane pod siebie. Oznacza to, że nie ważne czy mamy mały kombajn ważący 5t czy duży kombajn ważący 20t – te kombajny bez zamontowanych kół bliźniaczych zakopują się w ziemi podobnie.

7

Jakie koszty ponosimy zakładając koła bliźniacze do swoich żniwiarek?

Nowy komplet kół bliźniaczych niemieckiej produkcji, pasujących do kombajnu o standardowych kołach 800/65R32, to koszt rzędu 1200zł. W skład kompletu wchodzą:

 • dwie felgi z kalibrowanymi pierścieniami dystansowymi, lakierowane na wskazany kolor, dedykowane na opony o rozmiarze 20,8 R38,
 • 8 sprzęgów HD+(po 4 na koło),
 • podkładki dystansowe,
 • klucz do sprzęgów.

Jak widzimy, w zestawie nie ma opon, można oczywiście zamówić zestaw z oponami, ale wtedy musimy liczyć się z większym kosztem.

Najważniejsze jest pozytywne myślenie

Przy mokrych żniwach, koła bliźniacze spisują się świetnie. Dają lepszy efekt pracy, ponieważ maszyna jedzie równiej i stabilniej po mokrym podłożu – i co najważniejsze – nie zapada się w ziemię. Dzięki temu komfort pracy jest lepszy, gdyż nie musimy wyciągać naszej żniwiarki co chwilę z błota. Kupując koła bliźniacze do swojego kombajnu, nie możemy wychodzić z założenia, że będą one używane w każde żniwa. Lepiej myśleć, że w tym roku pogoda dopisze i żniwa będą suche. Natomiast mając koła bliźniacze przeprowadzimy żniwa w 100%, niezależnie od tego, czy są one suche, mokre i trudne do zebrania.

Rynek ciągników na początku kwietnia. Udział nówek rośnie

W pierwszej dekadzie kwietnia zarejestrowano 252 nowe ciągniki. Co piąty z nich miał na sobie logo marki New Holland.

18 kwietnia 2018

Specjalistyczne ciągniki w promocji

Kubota rozszerza promocję o modele sadownicze oraz uprawowe. Tylko do końca czerwca specjalistyczne ciągniki są dostępne w niższych cenach.

25 kwietnia 2018

Ciągnik rolniczy, remontować stary czy kupić nowy?

Sprawny ciągnik w gospodarstwie to skarb. Czy jednak warto utrzymywać starą maszynę, czy może czas zainwestować w nowy pojazd? Policzymy także, ile kosztuje profesjonalny serwis i dlaczego tak drogo…

18 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij