Kolory ciągników. Czy w Zielonej pracują zielone traktory?
Są kolory ciągników, które bez zastanowienia kojarzymy z konkretnymi markami. Na mapie Polski znajdziemy również iście barwne wsie. Czy ich nazwy wpływają na maszynowy gust mieszkańców?
Najpopularniejsze kolory ciągników to bez wątpienia czerwony, zielony i niebieski. Sprawdziliśmy, czy właśnie te barwy ma najwięcej maszyn pracujących w takich miejscowościach jak Czerwone, Zielona czy Niebieszczany. Analizę tradycyjnie oparliśmy na twardych danych rejestracyjnych AgriTrac (Martin & Jacob).
Spis treści
Rejestracje ciągników czarno na białym
Biel i czerń to jedno z najczęściej przywoływanych przeciwieństw. Mieszkańców Białego i Czarnego łączy jednak ciągnikowy gust. Być może to bliskość do morza sprawia, że rolnicy z gmin Jeżewo i Czarne najchętniej wybierają niebiesko-białe ciągniki marki New Holland? Co ciekawe, w obu tych miejscach przoduje wszechstronna seria T7.
W poszukiwaniu różnic trafiliśmy na zestawienie rejestracji importowanych ciągników. Okazało się, że mieszkańcy Czarnego sprowadzają z zagranicy znacznie starsze maszyny niż gospodarze z Białego. Średni wiek traktora z importu w gminie Jeżewo to 21 lat. W gminie Czarne jest to o 9 lat więcej.
Czerwień i zieleń w modzie?
We wsi Czerwone najchętniej wybierane są czerwone ciągniki, a we wsi Zielone – zielone
Na polach Czerwonego czerwieni się od ciągników. W gminie Kolno, na terenie której leży ta wieś, przeważają nowe maszyny z linii produkcyjnej Case IH. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszy się tam seria Farmall.
Również rolnicy z Zielonej przekładają lokalny patriotyzm na decyzje zakupowe. Najchętniej wybierane są tam zielono-czarne ciągniki z logo Deutz-Fahr. Gospodarze z gminy Krasne najczęściej decydują się na rejestrację modelu z serii Agrolux. Co więcej, drugie pod względem popularności są tam zielono-żółte „jelonki” z oferty John Deere.
Kolory ciągników nie mają znaczenia?
Kolor ciągnika jest tylko cieszącym oko dodatkiem. Najważniejsze jest to, co znajduje się pod jego maską. Z pewnością pamiętają o tym mieszkańcy Żółtego i Niebieszczan. Dane rejestracyjne AgriTrac sugerują, że przy wyborze maszyny nie kierują się oni zbytnio kołem barw.
W zachodniopomorskiej wsi Żółte przeważają czerwone ciągniki marki Case IH, a w podkarpackich Niebieszczanach – zielone z oferty Deutz-Fahr. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku importowanych traktorów. W okolicach Żółtego pracuje najwięcej zielonych „jelonków” z drugiej ręki. Na polach gminy Sanok, do której należą Niebieszczany, zobaczymy natomiast najwięcej czerwonych „używek” z logo Massey Ferguson.
Gdzie najmocniejsze ciągniki?
Ciągniki o najwyższej mocy rejestrowane są w Czarnym, a o najniższej – w Niebieszczanach
Czarnym koniem w starciu mocy rejestrowanych ciągników jest gmina Czarne. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę nowe, czy importowane egzemplarze, okaże się, że tamtejsi rolnicy wybierają najsilniejsze maszyny. Średnia moc „nówek” rejestrowanych tam w ostatnich latach to aż 194 KM. Na rynku importowym wartość ta wynosi odpowiednio 125 KM.
Najsłabsze ciągniki wybierają natomiast mieszkańcy Niebieszczan. Przeciętna moc nowego ciągnika, jaki pojawił się w ostatnich latach w gminie Sanok, to 95 KM. Dla odmiany sprowadzane przez tamtejszych rolników z zagranicy maszyny mają średnio 70 KM pod maską.
*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!