Kombajn na drodze: czy da się jechać zgodnie z prawem?

Co powinien zrobić kierowca kombajnu, aby poruszać się zgodnie z prawem po drodze publicznej? Okazuje się, że do końca nie wiadomo. Krajowa Rada Izb Rolniczych pyta o to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, bo okazuje się, że jak ktoś chce wszystko zrobić zgodnie z prawem, to jest to nie do wykonania.

Krajowa Rada Izb Rolniczych podaje przykład kierowcy kombajnu z Dolnego Śląska, który chciał w tym roku załatwić wszystko formalnie i zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Lubaniu w sprawie wydania stosownego zezwolenia na poruszanie się kombajnem po drogach publicznych na miesiąc.

Potrzebna jest jedna wykładnia prawna dla wszystkich kierowców ciężkich maszyn rolniczych.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR

I okazuje się, że praktycznie stało się to niemożliwe, bo starostwo zażądało od kierowcy podania tras, którymi będzie przejeżdżał i godzin przejazdu... a to jest przecież niemożliwe, choćby ze względu na nieznane warunki pogodowe – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. – Więc sprawa jest praktycznie nie do załatwienia. A z drugiej strony wiemy, że nie wszędzie to tak wygląda. Dlatego potrzebna jest jedna wykładnia prawna dla wszystkich kierowców ciężkich maszyn rolniczych.

Tym bardziej, że przed rolnikami jeszcze wiele prac polowych, a ciężki sprzęt rolniczy poruszający się po wąskich drogach powiatowych jest trudny do wyminięcia dla kierowców innych pojazdów.

Wiem, że nawet jak wyjeżdżam ciężkim ciągnikiem na drogę, to jestem utrudnieniem dla innych użytkowników drogi – powiedział nam Tomasz Karasiński, rolnik spod Płocka. – Z drugiej strony jakoś na pole dojechać muszę, choć wielu kierowców na mnie trąbi, żebym zjechał z drogi i ustąpił im miejsca, ale nie zawsze jest gdzie. Myślę, że kierowcy kombajnów mają jeszcze trudniej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *