Komornik w gospodarstwie rolnika! Sprawdź jakie masz prawa

Komornik w gospodarstwie rolnika na pewno nie jest mile widzianym gościem, a jego wizyta zawsze wywołuje emocje. Gospodarze gorączkowo zastanawiają się z czym przyjdzie się im pożegnać. Czy stracą ciągnik, pole a może dopłaty?

Z całą pewnością nie można powiedzieć, że wizyta komornika to strachy na lachy, lecz komornik już nie jest taki straszny jak kiedyś? Poznaj przepisy i nie daj sobie odebrać maszyn, zwierząt, dopłat! Wbrew pozorom, komornik w gospodarstwie rolnika już nie jest wszechmogący.

Reklama

Nie będzie zajęcia bez opinii Izby Rolniczej

Rozporządzenie, z dnia 5 lipca 2017 r. nakłada na Izby Rolnicze nowy obowiązek. Na jego mocy: wojewódzkie izby rolnicze są zobligowane do wydania na wniosek komornika opinii w przedmiocie uznania lub nieuznania nadwyżka inwentarza żywego ponad stado podstawowe oraz przedmioty, o których mowa w § 1 pkt 6, 8, 9, 11–13 i 15 rozporządzenia, ponad ilości wymienione w § 1 rozporządzenia, za niezbędne do prowadzenia tego gospodarstwa.

Krótko mówiąc, komornik w gospodarstwie rolnika nie jest ani bogiem, ani carem. Urzędnik powinien zwrócić się do samorządu rolniczego pytając, co może być przedmiotem zajęcia komorniczego. Czy tak się dzieje w praktyce? Z opinii rolników wynika, że w praktyce bywa bardzo różnie. Czy można temu zaradzić i np. czy komornik może zająć pole? W takim razie co może zająć komornik rolnikowi i czy można złożyć na komornika skargę?

Skarga na komornika

Osób uprawnionych do złożenia skargi na komornika jest wiele. Należą do nich między innymi osoby, których prawa zostały:

  • zagrożone przez zaniechanie działań komorniczych,
  • naruszone przez daną czynność komornika,
  • naruszone przez zaniechanie komornika,
  • zagrożone przez działanie komornika.

Podsumowując, prawo do złożenia skargi mają zarówno dłużnik jak i wierzyciel. Należy pamiętać, że takie prawo ma również sąd, prokurator oraz osoby zamieszkujące z dłużnikiem. Ogólnie rzecz biorąc komornik w gospodarstwie rolnika nie może łamać prawa.

Komornik w gospodarstwie rolnika pod lupą Senatu

Faktem jest że komornik w gospodarstwie rolnika czuje się bezkarny a czasami można by powiedzieć, że nawet ponad prawem. Wbrew pozorom prawo jest modyfikowane i to na korzyść obywatela. W tym roku komisje senackie zdecydowały o wprowadzeniu 3 poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Senatorowie wydłużyli z 14 do 21 dni termin na wydanie opinii izb rolniczych co do zakresu zajęcia, pozostawili dotychczasowe zasady wobec toczących już egzekucji, a także uściślili terminy zootechniczne. Nie jest to może krok milowy w krajowym prawodawstwie, ale rolnikowi raźniej na duszy.

Czy komornik może zająć dopłaty bezpośrednie?

Komornik w gospodarstwie rolnika musi  przestrzegać prawa. Dopłaty bezpośrednie nie podlegają egzekucji komorniczej. Oznacza to, że komornik nie może zająć dopłat bezpośrednich. Mówi o tym to przepis art. 32 ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Należności ustalane w drodze decyzji administracyjnej lub wierzytelności wynikające z umów z tytułów płatności określonych w odrębnych przepisach, realizowanych przez Agencję ze środków publicznych pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz krajowych środków publicznych przeznaczonych na ich współfinansowanie, nie podlegają zajęciu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Nawiasem mówiąc, ochrona dotacji z Unii Europejskiej dotyczy nie tylko samych środków znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika, ale też środków trwałych, które zostały zakupione za te pieniądze.

Komornik w gospodarstwie rolnika to tylko urzędnik

Na koniec warto zapamiętać, że rolnik swoje prawa ma i niekoniecznie musi wykonywać polecenia często niekompetentnego komornika. Komornik w gospodarstwie rolnika musi natomiast przestrzegać przepisów, które nie pozwalają mu na zostawienie gospodarza bez podstawowych środków produkcji. Poza tym rolnikowi przysługuje możliwość złożenia skargi na bezprawne działania komornika. Dla ułatwienia podajemy link do strony Ministerstwa Sprawiedliwości, na której znajduje się formularz ułatwiający złożenie skargi – Skarga na czynności komornika.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 24

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *