Kondycja zbóż przed zimą. Reportaż filmowy

Tegoroczne prace polowe dobiegają końca, a jesienna aura sprzyjała w ich dobrym rozplanowaniu. Kondycja zbóż jest zadowalająca, więc teraz wszystko zależy od zbliżającej się zimy.

Część rolników ubezpieczając swoje uprawy, prowadzi wspólnie z przedstawicielami firm ubezpieczeniowych lustracje polowe. Oględziny mają na celu skompletowanie dokumentacji, w skład której wchodzą między innymi informacje o ilości obsady, ocenie plantacji oraz zdjęcia pola. Z prowadzonych kontroli wynika, że kondycja zbóż jest dobra, a rośliny są właściwie przygotowane do zimy.

kondycja zbóż przed zimą lustracja pola

Jesienne oględziny uprawy

fot. Mariusz Drożdż

Potwierdza to Dariusz Klusko, gospodarujący w Pągowie – Naprawdę jestem super zadowolony. Jeżeli chodzi o kondycję, o wygląd tego, to wygląda to naprawdę bardzo obiecująco. Zresztą, była też pogoda ładna, było ciepło długo, więc nawet ta pszenica, która jest zasiana po kukurydzy, wygląda bardzo ładnie, jest odpowiednio rozkrzewiona i nawet gdyby teraz przyszła zima, to wszystko to wchodzi w takiej odpowiedniej fazie w stan spoczynku.

Kondycja zbóż w końcówce roku

Dopóki nie ma pokrywy śnieżnej rolnicy sprawdzają zasiewy zbóż ozimych. Ze względu na korzystne warunki pogodowe i odpowiednią agrotechnikę większość upraw wygląda obiecująco.

kondycja zbóż przed zimą Marcin Wołczański

Marcin Wołczański, rolnik z Głuszyny.

fot. Mariusz Drożdż

Jęczmień ozimy, teraz, po tych deszczach, bardzo ładnie się rozkrzewił, już się taki zrobił gęsty. Ale wcześniej był rzadki i źle wyglądał, a teraz kondycja się znacznie poprawiła. Na razie nie ma co narzekać. Czekamy co przyniesie styczeń, luty, w tych najważniejszych miesiącach, najbardziej zimnych – mówi Marcin Wołczański, rolnik z Głuszyny.

Odpowiednia głębokość siewu

Stan upraw regularnie kontrolują  pracownicy stacji doświadczalnych oceny odmian. Jak przyznaje dr Krzysztof Gawęcki, dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach, w tym roku głównym wyzwaniem było ustawienie odpowiedniej głębokości siewu, szczególnie w sytuacji posługiwania się starszym sprzętem. – Gleba była bardzo przesuszona, było bardzo pulchno, no i zwłaszcza tam, gdzie te maszyny są nie tak nowoczesne, ze zwykłymi wleczonymi redlicami, to ustawienie głębokości było dużym wyzwaniem – wyjaśnia dr Gawęcki.

kondycja zbóż przed zimą Krzysztof Gawęcki

dr Krzysztof Gawęcki, dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach.

fot. Mariusz Drożdż

Powodowało to zróżnicowaną głębokość siewu, miejscami nawet sięgającą 8 cm. W powiązaniu z suchymi warunkami panującymi we wrześniu i częściowo październiku głęboki siew wydłużył wschody i spowodował, że były nierówne. Kondycja zbóż się poprawiła po ostatnich opadach deszczu.

Zabiegi jesienne w zbożach

Krzysztof Bochniak, dyr. gospodarstwa doświadczalnego PAGRO w Pągowie stan plantacji zbóż przed zimą ocenia dobrze. Zwraca uwagę na występujące wcześniej problemy ze wschodami oraz dużymi nalotami mszycy. Pomimo to uważa, że kondycja zbóż jest odpowiednia. – Obsada jest dobra, rozkrzewienie też jest dobre. Wykonaliśmy już zabieg herbicydowy, od razu połączony z zabiegiem na mszyce, bo była duża presja mszycy na jęczmieniu. Ogólnie na zbożach wszystkich ozimych jest duża presja mszycy, trzeba tego pilnować i stosować środki ochrony roślin. I już też przygotowujemy się, jak trochę pogoda się polepszy, na zabieg odżywkami, czyli podamy tu mangan, miedź, też cynk, taką kompleksową odżywkę – dodaje.

kondycja zbóż przed zimą Krzysztof Bochniak

Krzysztof Bochniak, dyr. gospodarstwa doświadczalnego PAGRO w Pągowie.

fot. Mariusz Drożdż

Dalsze prace rolników zależą od pogody: jeżeli będzie mróz i śnieg można będzie poczekać aż przyjdzie ocieplenie. W przeciwnym wypadku eksperci uważają, że plantacje trzeba będzie doglądać, aby kondycja zbóż po zimie była jak najlepsza.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *