Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Wygraj 10 000 euro!

Fundacja WWF ogłosiła kolejny już konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Rolnicy, którzy stosują praktyki przyjazne środowisku morskiemu, mogą zawalczyć w nim o nagrodę w wysokości 10 000 euro. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 10 kwietnia.

Działalność sektora rolniczego powoduje blisko połowę całego dopływu azotu i fosforu do Morza Bałtyckiego.
Szacuje się, że działalność sektora rolniczego powoduje blisko połowę dopływu azotu i fosforu do Morza Bałtyckiego. W ten sposób pogłębia się największy problem środowiskowy Bałtyku, czyli eutrofizacja (przeżyźnienie wód). W morzu powstają martwe strefy, w których zamiera wszelkie życie. Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego skierowany jest do rolników stosujących praktyki ograniczające odpływ biogenów, czyli związków azotu i fosforu do wód.
Do udziału w konkursie mogą zgłosić się rolnicy indywidualni, gospodarstwa rodzinne i przedsiębiorstwa rolne.
Spis treści
Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego: dobre praktyki
– Celem konkursu jest podniesienie świadomości w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa, w gospodarstwach rolnych w zlewisku Bałtyku. Konkurs ma również za zadanie promować współpracę w regionie w celu rozpowszechnienia stosowania dobrych praktyk w sektorze rolnym – podaje Fundacja WWF.
Zrównoważone rolnictwo

Główna nagroda w konkursie to kwota w wysokości 10 000 euro.
Do udziału w konkursie mogą zgłosić się rolnicy indywidualni, gospodarstwa rodzinne i przedsiębiorstwa rolne. Dla zwycięzców I etapu ogólnokrajowego przewidziane są nagrody w wysokości 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu całego regionu bałtyckiego zdobędzie aż 10 000 euro.
– Ta nagroda pokazuje, że istnieją przykłady rolników, którzy podejmują dodatkowe kroki, aby wykraczać poza zwykłe działania i realizować swoją pracę w sposób przyjazny środowisku morskiemu. Odpowiedzialność za zrównoważone rolnictwo nie leży jednak tylko po stronie rolników, ale również po stronie polityków, konsumentów i każdego z nas – powiedział Fundacji WWF Markus Eerola z Finlandii, zwycięzca konkursu w 2015 roku.
Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji: wwf.pl/rolnikroku