Koronawirus a ceny mleka w skupie. Rolnicy wylewają mleko na pola!
Koronawirus odpowiada za zawirowanie i dużą niepewność na światowym rynku mleka. W dramatycznej sytuacji znaleźli się amerykańscy farmerzy, którzy nie mogąc znaleźć rynku zbytu – wylewają mleko na pola! Czy dojdzie do tego również u nas? Jakie są ceny mleka w skupie w Polsce?
Napływają do nas niepokojące sygnały z Florydy. Amerykańscy farmerzy bardzo dotkliwie odczuwają skutki pandemii koronawirusa. 20 marca gubernator Florydy ograniczył działalność miejsc publicznych, zamknął wszystkie restauracje i kluby sportowe. Lokalni farmerzy stracili tym samym ważny rynek zbytu dla swoich produktów. Jeden z nich, Ben Butler wrzucił 3 kwietnia na Twittera zdjęcie na którym widać, jak stojące w szeregu cysterny wylewają mleko na pole!
Spis treści
Branża mleczarska pod presją koronawirusa
Według GUS w lutym ceny mleka w skupie wynosiły przeciętnie w Polsce 137,38 zł/hl. To poziom o 0,5 proc. niższy w skali roku, a wobec spadku w styczniu niższy o 2,5 proc.
Skutki pandemii koronawirusa mocno odczuwa już polska branża mleczarska. Ograniczenia w sprzedaży do sektora HoReCa, który obecnie praktycznie nie istnieje, jak również zaburzenia w eksporcie będą negatywnie oddziaływać na ceny. Ponadto, tej sytuacji nie będzie ułatwiało oczekiwane pogorszenie sytuacji gospodarczej na świecie wskutek pandemii COVID-19.
– Czynnikiem niepewności dla dalszej dynamiki produkcji w UE jest kształtowanie produkcji we Włoszech – to szósty producent mleka w UE+UK – z uwagi na znaczące ograniczenia spowodowane silnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dotyczy to w szczególności Lombardii, która jest największym regionem produkcyjnym we Włoszech, odpowiadając za ok. 44 proc. włoskich dostaw mleka. W lutym cena skupu mleka w tym regionie obniżyła się bowiem o 5 proc. r/r – podaje Agro Navigator PKO BP.
Ceny mleka w skupie a ceny produktów mleczarskich
Na zakończenie warto zauważyć , że czwarty raz z rzędu (-4 proc.) zmalał indeks cen produktów mleczarskich. I to do poziomu najniższego od stycznia’19! Najbardziej staniało odtłuszczone mleko w proszku (-8 proc.). To efekt utrudnień w eksporcie do Chin, spowodowanych pandemią COVID-19. Jak informuje Agro Navigator, znacznie zmalał chiński import odtłuszczonego mleka (OMP) w proszku. Podsumowując: łącznie w styczniu i lutym spadek wyniósł blisko 25 proc. r/r. Ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na ceny mleka w skupie, zwłaszcza przy utrzymujących się spadkach cen masła.
W Oceanii notuje się obniżki cen, kluczowym czynnikiem w tym zakresie jest spadek popytu. Produkcja mleka w Nowej Zelandii łącznie w styczniu i lutym obniżyła się o 0,4 proc.
Źródło: GUS/ Agro Navigator PKO BP/ MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
To jest straszne. W internecie pełnotłustego niepasteryzowanego mleka kosztuje nawet 12zl za litr. Ehh