Krajowe nowalijki – jaka podaż i ceny?
Krajowe nowalijki pojawiają się w coraz większej ilości na rynku. W sprzedaży przybywa także krajowych pomidorów i ogórków w upraw pod osłonami. Jak wygląda sytuacja dotycząca podaży i cen pod koniec marca 2024 r.?
Krajowe nowalijki oraz pomidory i ogórki szklarniowe dostępne są w coraz większych ilościach. Sprawdzamy aktualne ceny tych warzyw na polskim rynku w drugiej połowie marca br.
Spis treści
Ile kosztują krajowe pomidory szklarniowe?
Krajowe pomidory spod osłon dostępne są już całorocznie, choć ich podaż jest niska, a ceny relatywnie wysokie, ze względu na koszty produkcji. Stawki za krajowe pomidory malinowe w drugiej połowie marca 2024 r. sięgały 23,00 zł/kg. Do zwiększenia dostaw krajowych pomidorów szklarniowych, a tym samym spadku ich cen, jeszcze kilka tygodni. Tymczasem w obrocie jest bogata oferta importowanych pomidorów, od najtańszych odmian tradycyjnych, sprzedawanych od 7,00 zł/kg do bardziej wyszukanych, np. koktajlowych, śliwkokształtnych, papryczkowych i innych importowanych południa Europy lub północy Afryki.
Zwiększa się podaż krajowych ogórków spod osłon
Krajowe nowalijki to również ogórki spod osłon produkowane w Polsce. Jest ich coraz więcej w obrocie. W drugiej połowie marca br. ceny ogórków sałatkowych z polskich szklarni wynosiły od 7,00 do 9,00 zł/kg. Z kolei ogórki brodawkowe, często zwane przez handlowców „kolka” kosztowały 11,00–14,00 zł/kg. Ogórki importowane były nieco tańsze od krajowych. Mianowicie ich ceny były przeciętnie o 1,00 zł/kg niższe.
Coraz więcej polskiej rzodkiewki. Po ile te krajowe nowalijki?
Na rynkach hurtowych pojawiła się również krajowa rzodkiewka. W czwartym tygodniu marca br. trzeba było za nią zapłacić 2,50–3,00 zł/pęczek. Stawki sprzedaży spadały wraz ze zwiększaniem się podaży. Bowiem pierwsze ceny osiągały nawet poziom 4,00 zł/pęczek i więcej. W sieciach handlowych nadal jest wiele importowanej rzodkiewki, ale w najbliższym czasie będzie się to zmieniać. Oczywiście póki co import wygrywa ceną. Różnica jest duża zwłaszcza w przypadku stawek z rynków hurtowych, gdyż pęczki importowanej rzodkiewki kosztują zaledwie 1,40–1,85 zł/szt.
Krajowe nowalijki – jakie ceny sałaty?
W handlu znajduje się także krajowa sałata masłowa. Ze względu na przebieg pogody w ostatnim czasie, te krajowe nowalijki na rynkach hurtowych osiągają ceny rzędu 5,00–6,00 zł/szt. Sałata importowana jest zdecydowanie tańsza, bowiem oferuje się ją po 2,00–4,00 zł/szt. Oprócz masłowej, w sprzedaży jest dostępna również polska sałata karbowana. Na rynkach hurtowych jest ona wyceniana na 4,00–6,00 zł/szt.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!