Krowy na słońcu: przede wszystkim woda

Jak ulżyć zwierzętom hodowlanym w czasie upału? Tym razem podpowiadamy, jak pomóc krowom przetrwać upalne dni. Czy sama woda wystarczy?

Dostęp do wody jest oczywiście najważniejszy powiedział nam Cezary Stolarczyk, główny specjalista ds. bydła Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Ale nie tylko. Pamiętajmy, że wbrew sielskim obrazkom przedstawiającym krowy pasące się w pełnym słońcu, bydło gorącej pogody nie lubi. Bydło jest gatunkiem przystosowanym do umiarkowanych temperatur i wykazującym bardzo dobrą termoregulację w przedziale od -10°C do +25°C, a naprawdę optymalny zakres temperatur to od +12 do +18°C, przy wilgotności powietrza 60–80%. Temperatura wyższa niż 20°C stwarza dyskomfort, a ponad 25°C stanowi ewidentny stres cieplny.

Temperatura wyższa niż 20°C stwarza dyskomfort, a ponad 25°C stanowi ewidentny stres cieplny.

Cezary Stolarczyk, główny specjalista ds. bydła Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Pan Cezary był niedawno na konferencji poświęconej właśnie tej sprawie. Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie miał okazję słuchać i rozmawiać z prelegentami z krajów, gdzie wysokie temperatury są na porządku dziennym nie tylko latem.

Wiele można się było dowiedzieć od gości z Izraela, Hiszpanii czy Chorwacji przyznaje Cezary Stolarczyk. Warto wykorzystać i u nas to, że w ciepłych krajach dachy obór maluje się na biało. Biały kolor powoduje lepsze odbijanie się promieni słonecznych i mniejsze nagrzewanie się budynków. A u nas dachy są najczęściej w kolorze blachy ocynkowanej albo czarne i także przez to w oborach jest bardzo gorąco.

Nie wolno zapomnieć o ciągłym dostępie krów do wody. Warto też zraszać wodą zwierzęta. Woda to podstawa!

Pomieszczenia, gdzie przebywa bydło powinny być dobrze wentylowane dodaje pan Stolarczyk. Pamiętajmy o zraszaniu zwierząt, choćby wtedy gdy czekają na udój. Krowy upału nie lubią. Najbardziej na stres termiczny reagują krowy o wysokiej wydajności, gdyż u nich procesy metaboliczne przebiegają najintensywniej.

Dlaczego tak się dzieje? O tym następnym razem.

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Choroby bydła: co robić, gdy oczy szwankują?

Choć efektywność produkcji zależy od wielu czynników, podstawowym jest status zdrowotny stada. Co zrobić, gdy wystąpią choroby oczu?

25 maja 2019

Kiedy kosić zielonki?

Już niedługo zbiór zielonki łąkowej. Kiedy najlepiej kosić i dlaczego?

4 maja 2019

Dzikie krowy z Deszczna ułaskawione

Dzikie krowy z Deszczna nie zostaną wybite, są uratowane! Co się w takim razie z nimi stanie?

1 czerwca 2019