KRUS – emerytury po nowemu

Od 1 grudnia 2017 roku część uzupełniająca emerytury z KRUS jest zmniejszana/zawieszana są po nowemu – mamy nowe kwoty przychodów, na podstawie których podejmowana jest decyzja o tym, czy nasze świadczenia emerytalno-rentowe zostaną zmniejszone lub zawieszone.

KRUS poinformował już rolników o wysokości nowych kwot przychodów. Teraz możemy spodziewać się zawieszenia bądź zmniejszenia emerytury lub renty, gdy kwoty przychodu wynoszą:

  • 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 4 255,59 zł brutto, czyli  – 2 979,00 zł brutto

⇒ część uzupełniająca Twojego świadczenia zostanie zmniejszona

  • 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 4 255,59 zł brutto, czyli – 5 532, 30 zł brutto

⇒ część uzupełniająca Twojego świadczenia zostanie zawieszona

Rozumiem skąd te kwartalne zmiany kwot, ale zawsze się ich obawiam – mówi pani Jadwiga z województwa lubelskiego. – Jestem na granicy kwoty, która decyduje o zmniejszeniu emerytury. Obawiam się o to, czy przy następnej zmianie nie zostanę pozbawiona swoich pieniędzy.

Niektórzy nadal mogą dorabiać bez ograniczeń i strachu, że część uzupełniająca ich świadczeń zostanie zmniejszona bądź zawieszona.

Nie martwię się tymi zmianami, bo skończyłem już 65 lat, osiągnąłem wiek emerytalny – mówi pan Jan z okolic Henrykowa w woj. dolnośląskim. – Mam też ustalone prawo do emerytury rolniczej. Takim osobom jak ja nie zmniejsza się świadczeń niezależnie od osiąganego przychodu.

Osoby, które nie spełniają tych wymogów, o których mówi pan Jan – np. rolnicy pobierający okresową bądź wcześniejszą emeryturę rolniczą – muszą liczyć się z możliwością utraty części pieniędzy. Równocześnie przypominamy, że od 1 stycznia 2018 roku wcześniejsza emerytura nie będzie przyznawana.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Nowe warunki zostały ogłoszone 21 listopada 2017 roku poprzez komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to związek  z ogłoszeniem przez Prezesa GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał tego roku. Kwota ta to dokładnie 4 255, 59 zł.

krus emerytury po nowemu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *