KRUS przedłuża wypłatę świadczeń w związku z epidemią

KRUS informuje na swojej stronie internetowej, że przedłuża wypłatę świadczeń i rent o kolejne 3 miesiące. Ma to związek z pogłębiającą się epidemią koronawirusa w Polsce. Jak zapewnia Kasa, dodatkowe pieniądze trafią także do emerytów i rencistów.

KRUS wydłuża wypłatę rent i innych świadczeń

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w związku z epidemią koronawirusa przedłuża wypłatę rent i świadczeń o kolejne 3 miesiące. Dotyczy to przede wszystkim: 

  • rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy 
  • rent rodzinnych uzależnionych od całkowitej niezdolności do pracy
  • dodatków pielęgnacyjnych
  • świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Jeżeli natomiast beneficjent złożył odwołanie, bądź zgłosił zarzut wadliwości wobec lekarza rzeczoznawcę to ważność poprzedniego orzeczenia nie podlega wydłużeniu. Na dodatek, KRUS nie wypłaci świadczenia do momentu wydania orzeczenia przez komisję lekarską Kasy.

Kasa postanowiła również zrezygnować z wydawania decyzji w tej sprawie, przez co nie będą one rozsyłane bezpośrednio do beneficjentów.

Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów

KRUS przedłuża wypłatę świadczeń, a także przypomina, że w kwietniu emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie pieniężne. Uprawnieni do tego są osoby, które na dzień 31 marca br. nabyły prawo do emerytury, bądź renty rolniczej, albo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Wszyscy uprawnieni otrzymają świadczenie pieniężne w takiej samej kwocie wynoszącej 1 200 zł brutto. Osoba, która ma prawo do kilku świadczeń, otrzyma tylko 1 dodatkowe świadczenie pieniężne. 

KRUS przedłuża wypłatę świadczeń i wypłaca dodatkową rentę

Rentę rodzinną rolnicy także otrzymają jednorazowo, pomimo tego, że w rodzinie uprawnionych do niej jest więcej osób. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku o dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, ponieważ Kasa wypłaci je z urzędu w kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych.

Dodatkowe świadczenie pieniężne wprowadzono na podstawie Ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2020 r. poz. 321).

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie internetowej KRUS.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *