Kryzys w drobiarstwie – hodowcy piszą dramatyczny list do premiera

Kryzys pojawił się w drobiarstwie podobnie jak w innych branżach rolniczych. Aby zapobiec całkowitemu upadkowi hodowcy drobiu wystosowali apel do premiera Morawieckiego o pilną interwencję. Postulują m.in. o możliwość wykupienia nadwyżek mięsa wysyłając je za granicę.
Spis treści
Okresowa nadprodukcja mięsa drobiowego to nie wina hodowców!
Producenci w pierwszych słowach skierowanych do premiera RP piszą, że nie zgadzają się z zarzutami, jakie padają pod ich adresem. To nie wina hodowców, że nastała okresowa nadprodukcja drobiu. Prezes PZZHiPD Andrzej Danielak podkreśla, że kryzys spowodowany epidemią COVID-19 uwypuklił błędy jakie pojawiają się na rynku drobiarskim w Polsce. Branża drobiarska rozwijała się w Polsce stopniowo, w wyniku silnego popytu na polskie mięso w UE, jak i w krajach trzecich. Prezes PZZHiPD dodaje ponadto:
,,Popyt ten wynika z przewag konkurencyjnych względem europejskich producentów oraz z korzystnej proporcji jakości produktów w stosunku do ceny. Opłacalność ekonomiczna ubojni i obiecujące prognozy rozwoju spowodowały strategiczne decyzje o modernizacjach lub budowie (…) zakładów drobiarskich.”
Początkowo, zakłady te otrzymywały wysokie wsparcie inwestycyjne ze środków publicznych. Przez co, hodowcy byli zachęcani do budowy nowych ferm gwarantując im opłacalność produkcji w dalszej perspektywie czasowej.
Kryzys w drobiarstwie – brak wsparcia i luki w prawie
Niestety za rozwojem drobiarstwa nie poszły żadne instrumenty zabezpieczające branżę. Kryzys w drobiarstwie powstał na skutek produkcji na tzw. ,,styk”. Taki model jest możliwy z powodu nieprecyzyjnych uregulowań prawnych dotyczących surowców rolniczych, dzięki nim przy zakupie zawsze przewagę ma przemysł przerzucający ryzyko rynkowe na hodowcę. Brak odpowiednich rozwiązań i nieprecyzyjne zapisy prawne powodują, że rolnicy są po prostu okradani. Z tego powodu hodowcy oczekują od polskiego rządu pomocy w tym trudnym okresie.
Propozycje hodowców, aby zmniejszyć lub pokonać kryzys
Aby kryzys w drobiarstwie nie pogłębiał się hodowcy drobiu proponują następujące rozwiązania:
- skierowanie pomocy finansowej w postaci niewykorzystanych środków z II filara WPR, których wartość sięgać może 3 mld euro. Część tej kwoty można przeznaczyć do działów produkcji rolnej, które ponosiły jak dotąd dochody dewizowe
- przeprowadzenie interwencji krajowej polegającej na złożeniu propozycji np. krajom afrykańskim państwowego kredytu celowego na zakup zalegającego mięsa
- przyjrzenie się problemowi rosnących cen pasz, pomimo ich wywozu z kraju w dużych ilościach
Hodowcy drobiu proszą premiera RP o dokładne przeanalizowanie problemów i propozycji, które wymieniono w powyższym liście.