Który miód jest najlepszy?
Który miód jest najlepszy? Najczęściej takie pytanie można było usłyszeć wśród gości odwiedzających Dolnośląski Dzień Pszczelarza. Już po raz 7 zorganizowane zostało wydarzenie skupiające się wokół miodu, produktów pszczelich, uli i sprzętu pszczelarskiego. Święto miodem płynące odbyło się 13 października na terenie Dolnośląskiego Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.
Spis treści
Dolnośląski Dzień Pszczelarza
W trakcie wydarzenia odbył się kiermasz różnorodnych miodów i produktów pszczelich z dolnośląskich pasiek. Pszczelarze mogli w tym miejscu zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, ułatwiający ich codzienną pracę. Licznie przybyli mieszkańcy Wrocławia uczestniczyli w wystawie uli i sprzętu pszczelarskiego, a także brali udział w pokazie zwijania świec.
W trakcie niedzielnego wydarzenia odbyły się również prelekcje poruszające problematykę pszczelarstwa.
Płynne złoto dla zdrowia i urody
Każdy z nas doskonale wie jak wygląda i smakuje miód, ale nie każdy wie ile drogocennych właściwości kryje się pod bursztynową cieczą. Miód wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Regularne spożycie miodu wpływa na polepszenie odporności naszego organizmu. Dodatkowo prawdziwy miód poprawia nasze krążenie krwi i obniża ciśnienie. Płynne złoto używane jest również pomocniczo w chorobach układu moczowego. Oprócz tego, miód posiada właściwości uspokajające i poprawiające nasze samopoczucie i nastrój.
W jego składzie możemy znaleźć m.in.:
- mikroelementy: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden
- witaminy: A, B1, B2, B6,B12,C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę
Miód ma również zastosowanie w kosmetyce, ze względu m.in. na swoje właściwości nawilżające i przyśpieszające gojenie się ran. Warto pamiętać, o tych właściwościach zwłaszcza w obecnym jesienno – zimowym okresie, kiedy to jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje.
Który miód jest najlepszy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest proste, gdyż nie zależy ono od miodu, tylko od upodobań smakowych konsumentów.
W zależności od smaku można wyróżnić miody:
- Ostre lub intensywne – w tej kategorii króluje miód gryczany, który, wyróżnia się korzennym zapachem i intensywnym smakiem, który doskonale sprawdza się jako dodatek do pierników, kawy i alkoholu.
- Uniwersalne – są to miody o łagodnym smaku, po które najczęściej sięgamy. Należą do nich miody takie jak: lipowy, wielokwiatowy, wrzosowy.Miodami uniwersalnymi są również miody pochodzące ze spadzi iglastej i liściastej. Z tym że, są one mniej słodkie i mają ciemniejszą barwę.
- Łagodne – delikatną słodycz skrywa miód leśny malinowy, a także akacjowy i rzepakowy. Uwielbiają go zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.
Tematyka miodu jest bardzo szeroka, więcej informacji o rodzajach i właściwościach płynnego złota można znaleźć tutaj.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!