Kukurydza na medal – czyli pierwsza Konferencja Zimowa Syngenta

Uprawa kukurydzy, zwalczanie chwastów, a także prezentacja nowych odmian. To główne tematy poruszane podczas pierwszej konferencji zorganizowanej przez firmę Syngenta pod nazwą ,,Kukurydza na medal”. 

Pierwszą konferencję online z cyklu ,,Konferencje Zimowe Syngenta” poświęcono kukurydzy, odnosząc się do jej uprawy i nawożenia. W czasie konferencji firma Syngenta przedstawiła także nowości odmianowe w kukurydzy stosowanej na kiszonkę, a także na ziarno. Spotkanie online poprowadzili Marcin Bednarczyk i Karol Kozłowski – specjaliści z firmy Syngenta.

Reklama

Kukurydza na medal ale najpierw podsumowanie 2020

Początek konferencji rozpoczęto od podsumowania zeszłego roku, który był trudny dla uprawy kukurydzy. Rolnicy, którzy zdecydowali się na wczesne siewy kwietniowe mieli do czynienia nie tylko z suchą, ale także zimną glebą. Sytuacja ta nie była dobra dla kiełkowania, co podkreślali specjaliści z Syngenty.

W kolejnych miesiącach nie było lepiej, czerwiec okazał się mokry, a lipiec suchy i gorący. W sierpniu i we wrześniu warunki wilgotnościowe poprawiły się, ale w październiku mieliśmy do czynienia z dużą wilgotnością ziarna, przez co zbiór kukurydzy był utrudniony. Jak będzie w 2021 r.? Tego na razie nie wiemy, ale patrząc na pogodę za oknem, można przypuszczać, że wody dostępnej dla roślin w tym roku nie powinno zabraknąć.

Kukurydza na medal – kiedy nawozić?

W uprawie kukurydzy szczególnie ważna jest gleba. Powinna to być gleba dobrze napowietrzona, ale zarazem, w tej warstwie pod ziarnem powinna to być gleba, która jest na tyle zbita, że będzie umożliwiać podsiąk kapilarny – mówił Karol Kozłowski. Istotny jest również rodzaj orki – rolnicy powinni starać się wybierać orkę przedzimową, ponieważ kukurydza jest gatunkiem, który nie lubi orki wiosennej. Kluczowe znaczenie ma także głębokość uprawy, na polskich glebach powinna wynosić 4- 6 cm.

Kolejnym elementem ważnym w przygotowaniu uprawy pod kukurydzę jest jej nawożenie. Wymagania kukurydzy przedstawiono na zdjęciu obok:

Agrofakt- Kukurydza na medal

Wymagania nawozowe kukurydzy

fot. sreen z konferencji Syngenta

Natomiast jeśli chodzi o termin stosowania nawozów Karol Kozłowski mówił – Dla kukurydzy można to zrobić na raz, przed siewem w formie mocznika. (…) Natomiast na glebach słabych, suchych, gdzie spodziewamy się, że może wystąpić susza, gdzie może być przemywanie tego azotu, możemy to podzielić. Wyrzucić około 70 proc. w formie azotu i 30 proc. w momencie czwartego liścia w formie saletrzanej.

W przypadku nawożenia ważne jest także nawożenie startowe, czyli fosforan amonu w dawce 100-150 kg. Składniki nawożenia startowego są szczególnie ważne w pierwszych fazach wzrostu kukurydzy. Odnosząc się do azotu Karol Kozłowski podkreślał, że nie może go zabraknąć między 5 a 6 liściem, kiedy to kukurydza go najintensywniej pobiera, aż do momentu kwitnienia. Wtedy może pobierać nawet 80 – 100 proc. azotu.

Siew kukurydzy – ważna głębokość, gęstość i temperatura

Zanim kukurydza na medal rzeczywiście się pojawi należy ją odpowiednio posiać. Mówiąc o siewie warto wspomnieć, że jego ważnymi parametrami jest głębokość i gęstość siewu. Głębokość siewu zależy od tego, czy mamy do czynienia z glebą lekką, czy ciężką. Istnieje również możliwość płytszego siewu, o czym wspomniał jeden z ekspertów Syngenta – Jeżeli mamy problemy ze szkodnikami glebowymi i chcemy zastosować jakiś preparat (…) to wtedy możemy zasiać płycej. Dotyczy to wyjątkowych sytuacji, gdy np. mamy problem z drutowcami.

Agrofakt- Kukurydza na medal

Głębokość i gęstość to ważne parametry przy siewie kukurydzy

fot. screen z konferencji Syngenta

Bardzo ważna jest również gęstość siewu, która w uprawie kukurydzy powinna optymalnie wynosić 70 – 80 tys. nasion/ha na glebach słabszych. Na stanowiskach lepszych można obsadę zwiększyć. W określeniu terminu siewu może pomóc nam obserwacja przyrody. Mamy dwie rośliny wskaźnikowe. Pierwsza to jest mniszek lekarski, druga to czeremcha – podkreślał ekspert z Syngenta.

Optymalna temperatura gleby do siewu to 10ºC, przy czym należy obserwować najbliższe prognozy pogody, aby sprawdzić, czy nie nadchodzi ochłodzenie. Jeżeli układ pola na to pozwala to warto zdecydować się na kierunek siewu północno – południowy, dzięki któremu możemy otrzymać 6-7 proc. wzrost plonów.

Kukurydza na medal – nowe odmiany na Twoim polu

Dalsza część konferencji dotyczyła prezentacji nowych odmian od firmy Syngenta. Są to: SY Amfora, SY Feronia, a także SY Nomad.

Agrofakt - Kukurydza na medal

Nowe trzy odmiany kukurydzy zaproponowane przez firmę Syngenta

fot. sreen z konferencji Syngenta

Pierwszą z nich firma Syngenta nazwała królową wśród kiszonek, ze względu na jej cechy. Jest to odmiana z grupy średnio wczesnej i średnio późnej, która bardzo wysoko plonuje zarówno pod kątem masy kiszonki, energii, a także strawności. Była to tak na prawdę jedyna odmiana, z tych powiedzmy późniejszych, która miała wyjątkowo mocny wczesny wigor – podkreślał Karol Kozłowski wspominając wiosnę 2021 r. Stąd też jest ona polecana do siewu na nienagrzane stanowiska glebowe.

Druga z nich – SY Feronia, określana jest jako ekspert ,,stay green” – czyli odmiana, która ma zdolność do budowania potężnej masy liści, charakteryzująca się wysoką strawnością. Ostatnia odmiana, którą zaprezentowano to SY Nomad wyróżniająca się dużą masą zieloną, oraz kolbą o charakterystycznym wyglądzie. Ponadto, oznacza się dużą odpornością na słabe stanowiska glebowe, a także na suszę.

Kukurydza na medal – odchwaszczanie polecanymi herbicydami

W czasie konferencji dyskutowano także na temat odchwaszczania kukurydzy. Specjaliści z Syngenty zwrócili uwagę na to, że kukurydza nie toleruje zachwaszczenia od samego początku wegetacji. Dlatego ze względu na szereg zalet zaleca się przedwschodowo zwalczać chwasty. Firma Syngenta do tego zabiegu poleca herbicyd Lumax, który ma szerokie spektrum działania i wysoką skuteczność. Zwalcza zarówno chwasty jedno – jak i dwuliścienne, jest polecany w monokulturach, na gleby ciężkie i na trudne stanowiska. Efekty działania tego preparatu przedstawiono na zdjęciu poniżej:

Agrofakt- Lumax

Do działania nalistnego firma Syngenta poleca za to preparat Elumis, który zwalcza chwasty jedno- i dwuliścienne. Można go stosować powschodowo od 2-go do nawet 8-go liścia kukurydzy. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania w unikatowej formulacji OD – jedynej na rynku. Szczegółowe informacje odnośnie stosowania dwóch preparatów od firmy Syngenta przedstawiono na załączonym zdjęciu:

Agrofakt- Lumax i Elumis

Dawkowanie i termin stosowania herbicydów Lumax i Elumis

fot. sreen z konferencji Syngenta

Kukurydza na medal – pierwsze spotkanie z cyklu ,,Konferencje Zimowe Syngenta” za nami, następne odbędzie się już 16 lutego br. pod nazwą ,,Porozmawiajmy o rzepaku”.

Czytaj również: Jaka kukurydza na ziarno w 2020? Lista topowych odmian!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *