Kukurydza na ziarno – jak wygląda sytuacja przed zbiorami?

Kukurydza na ziarno jest prawie gotowa do zbiorów. W tym roku żniwa rozpoczną się nieco później niż w ubiegłym. Jakie są przewidywane tegoroczne plony? Na jakie ceny rolnicy mogą liczyć w skupach?

W tym roku kukurydza miała bardzo dobre warunki w okresie wegetacji. Korzystne były przede wszystkim duże ilości opadów, które występowały w okresie intensywnego wzrostu.
– Tegoroczne zbiory kukurydzy zapowiadają się bardzo dobrze. Co ciekawe, te odmiany, które posiałem później prezentują się o wiele lepiej niż odmiany wcześniejsze. To zapewne efekt dosyć chłodnej wiosny – mówi Paweł Bieluń, rolnik z Bartoszyc. – Rośliny na plantacjach mają ładny, ciemny odcień, czyli są dobrze odżywione. W wielu miejscach wytwarzały po dwie kolby, a nawet więcej.

Nie brakowało chorób i chwastów

Ciepłe i mokre lato, choć stworzyło doskonałe warunki do wzrostu kukurydzy, miało też swoje ujemne strony.
– Na plantacjach jest bardzo dużo chwastów, szczególnie komosy i chwastnicy jednostronnej – podaje Marek Radzimirski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Dużym zagrożeniem dla kukurydzy były w tym roku i nadal są także choroby grzybowe, zwłaszcza fuzarioza. Najbardziej narażone są te plantacje, na które latem spadło najwięcej deszczu.

Kukurydza na ziarno – badanie wilgotności i toksyn

Podobnie jest na terenach, na których kilka tygodni temu przeszły nawałnice. Kolby zostały bardzo mocno zniszczone, przez co ziarno jest bardziej narażone na zanieczyszczenie mikotoksynami. Rolnicy muszą liczyć się z tym, że nie każde ziarno będą mogli sprzedać. Większość firm skupujących kukurydzę zapowiada, że będą badać nie tylko poziom wilgotności ziarna, ale również sprawdzać zawartość toksyn.
– Cena skupu kukurydzy utrzymuje się aktualnie na poziomie 600 zł za tonę – podaje pracownik punktu skupu zbóż w Golubiu-Dobrzyniu. – To jednak orientacyjna cena, w rzeczywistości dla każdej dostarczonej partii jest ustalana indywidualnie na podstawie badania poziomu wilgotności oraz zanieczyszczeń.
Kukurydziane żniwa rozpoczną się w pierwszej połowie października. Na niektórych plantacjach zbiory mogą się opóźnić ze względu na zastoje wody i problemy z wjazdem na pola.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *