Kukurydza na ziarno: warto czekać na przymrozek?

W wielu rejonach kraju są jeszcze duże połacie nieskoszonej kukurydzy na ziarno. Rolnicy zastanawiają się, jak wjechać w pole, bo jest bardzo grząsko.

Przyczyną są prawie codzienne deszcze.

W woj. małopolskim na ścięcie czeka jeszcze bardzo wiele hektarów kukurydzy na ziarno – przyznaje Dorota Paczyńska, główny specjalista ds. produkcji roślinnej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Już teraz wiadomo, że plony są w tym roku bardzo dobre, ale są problemy z zebraniem tego, co jeszcze stoi na polu.

Jak mówi pani Paczyńska, plony w Małopolsce sięgają nawet 12 t/ha.

Już teraz wiadomo, że plony są w tym roku bardzo dobre, ale są problemy z zebraniem tego, co jeszcze stoi na polu.

Dorota Paczyńska, główny specjalista ds. produkcji roślinnej Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

Plantatorzy są bardzo zadowoleni z plonów i dużo mniej zadowoleni z ceny – dodaje pani ekspert. W naszym województwie ceny mokrej kukurydzy na ziarno wahają się od 250 do 300 zł/t, więc rolnicy niezbyt chętnie sprzedają mokrą kukurydzę, chyba, że muszą.

Ceny kukurydzy suchej są wyższe, ale nie każdy ma możliwości dosuszenia.

Duże gospodarstwa nastawione na produkcję kukurydzy mają suszarnie, bo zazwyczaj kukurydza jest zbierana o dość wysokiej wilgotności, więc wiedzą, że suszarnia jest potrzebna – dodaje pani specjalistka. Małe gospodarstwa mają z suszeniem ziarna znacznie większy problem.

Zbierane ziarno nie jest bardzo wilgotne. Jak wskazują pobierane próbki, ma ok. 26% wilgotności. Do tych wymarzonych 14% jednak jest daleko.

Są kłopoty z wjazdem w pole, gdyż ziemia jest bardzo grząska. Rolnicy próbują kosić kukurydzę w przerwach między deszczami, ale pogoda sprawy nie ułatwia. Może więc warto poczekać na przymrozek.

Ma to sens, bo wtedy znacznie łatwiej jest wjechać kombajnem w pole kukurydzy – przyznaje pani Dorota. – Kukurydza na ziarno zbierana po przymrozku łatwo się młóci, więc to nie jest zły pomysł. Tylko nie wiemy kiedy pogoda zmieni się na tyle, by pojawiły się w naszym terenie lekkie przymrozki, które ułatwią wjazd w pole.

Przeczytaj również:

  1. Łódzkie: oziminy rosną nierówno, kukurydza czeka na ścięcie
  2. Jak pobierać kiszonkę z pryzmy kukurydzy?
  3. Ściernisko po kukurydzy – uprawa w ochronie przed omacnicą

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *