Kury w zimie potrzebują światła i ciepła

W sezonie jesienno-zimowym może znacznie spaść nieśność kur. Jest to spowodowane skróceniem się dnia i mniejszym dostępem do naturalnego światła oraz obniżeniem temperatury. Dlatego trzeba zadbać o kurnik tak, by utrzymywane w nim kury nie odczuły zmieniających się warunków.

Długość dnia świetlnego jest czynnikiem, który w dużym stopniu pobudza nieśność kur.

– Światło działa pobudzająco na przysadkę mózgową u kur. Pobudza ją do wydzielania hormonów, które przyczyniają się do tworzenia oraz dojrzewania pęcherzyków jajowych. Aby kura dobrze niosła się przez cały rok, także zimą, gdy naturalnego światła jest mniej, konieczne jest sprawne i odpowiednio dostosowane oświetlenie w kurniku – wyjaśnia Barbara Iwanowska z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Aby kury niosły się tak samo dobrze przez cały okres swojej nieśności, powinny mieć zapewnione światło przez 16 godzin na dobę.

W sezonie jesienno-zimowym kurnik potrzebuje więc o wiele więcej sztucznego światła niż latem. Aby kury niosły się tak samo dobrze przez cały okres swojej nieśności, powinny mieć zapewnione światło przez 16 godzin na dobę. W przypadku sztucznego oświetlenia dobrze sprawdzają się żarówki podłączone do automatycznych zegarów, dzięki czemu światło włącza się i wyłącza automatycznie.

Dla nieśności kur ważna jest nie tylko liczba godzin światła, ale też jego natężenie. Poziom natężenia światła nie przekłada się proporcjonalnie na nieśność kur. Wręcz przeciwnie, jeśli będzie ono zbyt intensywne, może to powodować rozdrażnienie kur, spadek nieśności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do kanibalizmu.

kury

Przed zimą należy też zrobić przegląd wszystkich okien i drzwi w kurniku, a w razie konieczności uszczelnić je. (fot.AgroFoto.pl, użytkownik: momek)

Oprócz odpowiedniej ilości światła zimą należy zadbać także o temperaturę w kurniku. Optymalną temperaturą dla kur niosek jest przedział od 13°C do 20°C. W nieocieplonym kurniku trudno jest takie parametry utrzymać, dlatego przed nadejściem większych mrozów warto dodatkowo docieplić kurnik.

– Szczególną uwagę warto zwrócić na dach, przez który ciepło ucieka najszybciej – radzi ekspert.– Przed zimą  należy też zrobić przegląd wszystkich okien i drzwi w kurniku, a w razie konieczności uszczelnić je. Każde miejsce, przez które będzie uciekać ciepło, może bowiem powodować obniżenie temperatury w kurniku, a co za tym idzie, spadek nieśności.

Przeczytaj również:

  1. Jak oszukać kury, by niosły więcej jaj?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 24

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *