Lednica zbożowa jest już na polach! Jakie są zagrożenia?

Kilka dni ciepłej pogody bez deszczu wystarczyło, żeby wzrosła aktywność owadów. Niestety, tych szkodliwych również. Na polach w województwie opolskim i dolnośląskim na plantacjach zbóż pokazała się lednica zbożowa.

Bielenie kłosów jęczmienia ozimego wskutek żerowania lednicy zbożowej

Według metodyki integrowanej ochrony pszenicy dla producentów znajdziemy informację, że termin zwalczania lednicy zbożowej przypada na fazę BBCH 31-59. Czyli jest to okres od tzw. „pierwszego kolanka” aż do zakończenia fazy kłoszenia. Lednica zbożowa pokazuje się właśnie w tych późniejszych fazach wegetacji i stwarza zagrożenie dla naszych upraw. Ze szkodników występujących w tym okresie warto wymienić również innego pluskwiaka – żółwinka zbożowego oraz chrząszcza – skrzypionkę.

Na początku to nawet nie wiedziałem co to za owad. Dopiero jak byłem na oględzinach pola z moim doradcą to się dowiedziałem, że to lednica zbożowa, pluskwiak.

Po czym poznać lednicę zbożową

Lednica zbożowa to pluskwiak różnoskrzydły z rodziny tarczówkowatych. Charakterystyczną cechą dla tej rodziny jest posiadanie wielkiej, trójkątnej tarczki. Pluskwiak ten ma spiczastą, wydłużoną głową oraz opływowy kształt ciała bez ostrych krawędzi. Na całym ciele subtelne, ale wyraźne podłużne pasy. Pokrywy ciemno punktowane.

lednica zbożowa

Pluskwiaki różnoskrzydłe, w tym lednica zbożowa (fot.) wskutek żerowania powodują późniejsze bielenie kłosów zbóż.

Osobnik dorosły lednicy zbożowej składa jaja w złożach po kilkanaście sztuk na liściach, źdźbłach i kłosach. Na wylęg trzeba poczekać około siedmiu dni. Młode larwy wyglądają tak samo jak osobniki dorosłe, z tą różnicą, że są mniejsze i nie mają wykształconych skrzydeł.

Jakie zagrożenia powoduje lednica zbożowa

Pluskwiak ten żywi się m.in. sokami roślin. W ślinie lednicy zbożowej jest enzym, który rozkłada gluten, a to powoduje odbarwienie kłosów. Właśnie w efekcie żerowania lednicy zbożowej, w późniejszym wzroście zbóż na kłosach można zauważyć ich poskręcanie, bielenie – głównie na górnych pięterkach oraz zdeformowania czy brak wykształconych ziarniaków. Właśnie to bielenie bywa czasem mylone i niektórzy klasyfikują ten objaw za przyczynę chorób podsuszkowych.

Brak jest zarejestrowanych insektycydów, które zwalczają tego szkodnika. Jednak jego nalot na pola jest połączony wraz z nalotem chrząszczy skrzypionki czy pluskwiaków równoskrzydłych, w tym przypadku mszyc. Stąd zwalczając szkodliwe owady z wymienionych rzędów jednocześnie ograniczymy populację lednicy zbożowej.

Powiązane artykuły:

Skrzypionki już buszują w zbożach

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *