Co lepsze: PQS czy wielkopolska wieprzowina?

Co lepsze: PQS czy wielkopolska wieprzowina?

Mięso wybierane w sklepach wielkopowierzchniowych najczęściej pochodzi z importu. Jak można wesprzeć polską wieprzowinę?

Jakie oznaczenie byłoby bardziej rozpoznawalne dla wyrobów mięsnych od początku do końca polskiej produkcji: PQS czy wielkopolska wieprzowina?

Mieszkańcy miast nie zdają sobie sprawy, że wybierając mięso w sklepach wielkopowierzchniowych najczęściej kupują mięso z importu. Tymczasem hodowcy trzody chlewnej są przekonani, że oznaczone specjalnym znakiem mięso i przetwory ze świń od początku do końca hodowanych w Polsce byłoby szansą na uratowanie rodzimej produkcji trzody chlewnej.

Konsument w sklepie nie jest w stanie zidentyfikować, skąd pochodzi mięso.

dr Karolina Szulc, zastępca przewodniczącego zespołu ds. trzody chlewnej przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej

Zdaję sobie sprawę, że większości z nas do głowy nie przyjdzie, że kupowane w sklepie na osiedlu mięso może pochodzić z importu mówi dr Karolina Szulc, zastępca przewodniczącego zespołu ds. trzody chlewnej przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej. I to pewnie jest jedna z przyczyn tego, że polska hodowla świń jest w głębokim kryzysie. I tu jest niewątpliwie wina władz państwa, że nie zadbano o promocję polskiego mięsa, a konsument w sklepie nie jest w stanie zidentyfikować, skąd pochodzi mięso czy wędlina.

Już 5 mln świń rocznie wjeżdża do nas w postaci mięsa i jego przetworów i… właśnie to mięso najczęściej kupujemy w tanich sklepach.

Były już organizacje, które próbowały promować dobrą wieprzowinę dodaje Karolina Szulc. U nas w Poznaniu były wielkie reklamy z napisem PQS (Pork Quality System, czyli System Jakości Wieprzowiny), ale czy panie kupujące mięso na obiad muszą znać język angielski? Czy nie lepszym pomysłem byłoby oznaczenie słowami: Polskie mięso czy może na początek nawet: wielkopolska wieprzowina, wszak w Wielkopolsce produkuje się 30% wszystkich świń w naszym kraju.

Komentarze

  1. Dlaczego tylko Wielkopolska Wieprzowina? Pamiętać trzeba także o tych 70% producentów w kraju. Oznaczenie Polskie Mięso, jak najbardziej potrzebne . Natomiast PQS to nie tylko mięso pochodzące z Polski, ale też, a może przede wszystkim mięso najwyższej jakości. Podobny system doskonale sprawdza się na rynku wołowiny (QMPS)

Biotechnologia w rozrodzie świń

Czym jest biotechnologia i jaką rolę odgrywa w procesie rozrodczym świń? Jak wpływa na plenność loch?

19 marca 2018

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Wybrane dodatki paszowe dla świń

Istnieje wiele grup dodatków paszowych, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i nie należą do grupy antybiotykowych. Sprawdź!

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij