Bydło na wypasie: letnie zapalenie wymienia

Bydło na pastwisku ma dostęp do świeżej, dobrej jakości zielonki. Trzeba jednak pamiętać nie tylko o korzyściach płynących z wypasu na świeżym powietrzu, ale też o zagrożeniach. Jednym z nich jest letnie zapalenie wymienia, którego wektorami są wszędobylskie muchy.

Letnie zapalenie wymienia jest groźną chorobą, która najczęściej atakuje latem. Nosicielkami choroby są muchy z gatunku Hydrotea irritans. Owady te występują masowo przede wszystkim na tych pastwiskach, które znajdują się na terenach podmokłych. W mniejszym nasileniu można je jednak spotkać praktycznie na każdym pastwisku.

letnie zapalenie wymienia

Wszędobylskie muchy przenoszą bardzo dużo groźnych chorób.

– Muchy przyciąga zapach kwasu mlekowego, dlatego bardzo często siadają na wymionach. W ten sposób przenoszą bakterie, które wnikają do wnętrza kanału strzykowego i powodują stan zapalny – wyjaśnia Marcin Gołębiewski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie– Objawy zapalenia wymienia można zaobserwować nie tylko na zainfekowanych ćwiartkach. Pogarsza się też ogólna kondycja chorego zwierzęcia – pojawia się gorączka, brak apetytu, mogą pojawiać się także kulawizny. W ostrej fazie choroby wymię staje się twarde, gorące i zaczerwienione. Choroba, która w fazie ostrej nie zostanie zdiagnozowana, zaczyna przechodzić w fazę przewlekłą. Pojawiają się widoczne wtedy widoczne ropnie na wymionach.

Letnie zapalenie wymienia diagnozuje się na podstawie objawów oraz badań laboratoryjnych, podczas których stwierdza się obecność bakterii. Leczenie wymaga podania antybiotyku, a czas jego trwania i skuteczność w dużej mierze zależą od tego, jak szybko choroba została wykryta. Podczas leczenia mleko chorej krowy nie nadaje się do konsumpcji.

W ograniczeniu choroby bardzo ważna jest profilaktyka. Zwierzęta przed wypasem warto potraktować środkiem owadobójczym. Niezwykle ważne jest też zachowanie właściwej higieny podczas dojenia. Przed każdym udojem wymiona powinny być odpowiednio dezynfekowane oraz wycierane do sucha. Trzeba też zachować higienę wszystkich maszyn i urządzeń stosowanych podczas udoju.

 

Przeczytaj również: Jak skutecznie zapobiegać zapaleniu wymienia krów?

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *