Lucerna: liczba chwastów i sposoby ochrony zasiewu
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/527487-lucerna/

Lucerna jest znakomitą paszą wysokobiałkową dla zwierząt gospodarskich. Można ją wykorzystać jako przedplon, uprawiać w siewie czystym lub mieszanym. Jak skutecznie chronić zasiew lucerny?

lucerna

Lucerna-największe zagrożenia.

Największe zagrożenia dla lucerny:

  • zbyt wysoki poziom wód gruntowych/gnicie korzeni
  • przenawożenie gleby azotem
  • chwasty
  • szkodniki
  • choroby
  • przymrozki i susza

Chwasty

Największym zagrożeniem są chwasty, które konkurują o najlepsze warunki do rozwoju z lucerną. Wiele z nich posiada niezwykłą wolę przetrwania np. w oborniku. Nasiona chwastów przechodzą całą drogę trawienną przez przewód pokarmowy i nic im się nie dzieje, nawet najgrubsza warstwa nie zostaje naruszona chociażby enzymami. Należy się ich wystrzegać i przeprowadzać jak najwięcej skutecznych zabiegów odchwaszczających.

lucerna

Maruna bezwonna – krajobraz piękny, a jaka szkodliwość! (fot. AgroFoto.pl, sebas99)

– Wszystkie chwasty są niebezpieczne. Każda roślina, którą uznajemy za wroga, czyli chwast ma znacznie lepsze warunki genetyczno-środowiskowe, przystosowawcze, żeby konkurować z lucerną. Nie mogę podać żadnych gatunków, które są szczególnie niebezpieczne, bo to wszystko zależy od lokalnego występowania chwastów w danym rejonie – tłumaczy dr Zbigniew Bodzon z Zakładu Traw, Roślin Motylkowatych i Energetycznych, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

W lucernie można wyróżnić:

  • zachwaszczenie w roku wysiewu – dominują gatunki chwastów jednorocznych, jest ich najwięcej w danym roku siewu
  • zachwaszczenie w kolejnych latach użytkowania – dominują chwasty wieloletnie, jest ich mniej niż jednorocznych
Tab. 1. Chwasty jednoroczne i ich charakterystyka
Bodziszek drobny Nieduży, zimujący, dający 2–3 pokolenia w roku, licznie występujący, konkuruje o azot i składniki mineralne. Kwitnie w maju, ma malutkie różowe kwiatki, łodyga ma liczne włoski. Nie jest trujący, ale również nie posiada żadnych cudownych właściwości odżywczych, za to doskonale wykrada składniki pokarmowe.
Chwastnica jednostronna Najczęściej pojawia się w siewie czystym, jest trudna do zwalczenia. Posiada kwiat w postaci wiechy, jest wysoka (do 90 cm). Nie jest trująca, kiedyś nasiona były zbierane jako pokarm.
Gorczyca polna Wymarza, ale znakomicie się pleni podczas długiej, ciepłej jesieni. Ma żółte kwiaty zebrane w grona. Jest lekko trująca dla koni u bydła, może powodować pogorszenie jakości mleka
Gwiazdnica pospolita Roślina raczej płożąca się, łodygi mogą się lekko unosić, kwiaty są białe, malutkie. Nie jest trująca, kiedyś była wykorzystywana jako pasza dla drobiu. Zajmuje dużą część podłoża kiedy wykiełkuje.
Krzywoszyj polny Silnie konkurujący z lucerną na lekkich glebach. Niebiesko-fioletowe kwiaty, na łodydze znajduje się dużo ostrych włosków. Kwitnie od maja do września.
Maruna bezwonna Silnie konkurująca, wygląda jak rumianek, ale nie pachnie. Występując licznie może zmniejszyć plony nawet o 5%. Jej nasiona roznoszone są przez wiatr na bardzo dalekie odległości. Wyjaławia glebę, pochłania dużo wilgoci i jest uporczywa do zwalczenia.
Przytulia czepna Znana każdemu rolnikowi, bo występuje licznie na wielu polach uprawnych. Jest wysoce szkodliwa, w dużej ilości zabiera wodę i składniki mineralne lucernie, może zmniejszyć plon nawet o 5%. Oplata się wokół łodyg i utrudnia zbiór. Jest silnie trująca dla zwierząt gospodarskich.
Jaskier polny Ma charakterystyczne drobne, żółte kwiatki, długie cienkie łodygi. Jest silnie trujący, często występuje na glebach zasobnych w wapń, dość wilgotnych.

– Z chwastów to chyba na łąkach najgorszy jest jaskier, ma takie małe, żółte kwiatki. Jest podobno trujący i niezbyt dobrze, jeśli będzie go w zielonce na kiszonkę zbyt dużo. Gorczyca polna, też ma żółte kwiaty, ale w okółkach. Jeśli będzie jej dużo w sianokiszonce mleko może być gorzkie – mówi Adam Kurowicki, hodowca bydła mlecznego z ok. Sokołowa Podlaskiego.

Tab. 2. Chwasty wieloletnie i ich charakterystyka
Babka lancetowata  Zajmuje dużą powierzchnię podłoża, przez swoją charakterystyczną budowę, ma bardzo rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu jest silnie konkurencyjna. W lucernie występuje licznie, u bydła może wywołać biegunkę.
Mniszek pospolity Nie można tak bardzo na niego narzekać, mimo, że nazywany jest chwastem. Jest gatunkiem, który doskonale radzi sobie w suche lato i może wtedy konkurować z lucerną. Posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, nie jest trujący, a wręcz chętnie zjadany przez zwierzęta. Jest uporczywy, bo szybko się rozplenia, ale rolnicy raczej przymykają na niego oko.
Perz właściwy Jest najbardziej uporczywym chwastem, ponieważ odradza się nawet z najdrobniejszych fragmentów rozłogów. Jest wysoki, zacienia lucernę, zabiera składniki pokarmowe, wodę i jest bardzo trudny do zwalczenia. Długie wiechy utrudniają zbiór nasion. Jest uznawany jako dość dobra pasza dla przeżuwaczy. Nie jest trujący.

W lucernie najczęściej są rumiany, one są uporczywe. Na szczęście występują na innych glebach niż u nas, tam gdzie są lepsze ziemie, tam też będzie ich dużo. Raczej nie mamy takich dużych problemów z chwastami. Ziemia jest odpowiednio przygotowana, przeorana – mówi Wiesław Topczewski, uprawiający lucernę w siewie mieszanym z trawami na sianokiszonkę dla bydła mlecznego i mięsnego.

– Mlecze nie są niebezpieczne, krowy bardzo chętnie je jedzą, szczególnie na pastwisku. Na łące kośnej, jeśli jest ich dużo, no to wiadomo, że niezbyt dobrze, bo przecież nie mlecz sialiśmy tylko np. lucernę z trawami. A jest przecież uznawany za chwast, jednak te substancje mineralne i wodę zabiera. Jak już się pojawi, to jest go dużo, szybko się rozsiewa – mówi Krzysztof Anuszkiewicz, rolnik z pow. sokołowskiego. 

Z forum

Powiązany temat:

Lucerna
Sokol2
wczoraj zebrana lucerna z 3,5 ha było 8 wozów 55m3. Moim zdaniem bardzo duzo ciekawe ile było by bel bo w zeszłym roku najwiecej było 55bel. lucerka była ładna gęsa równa zaczyna...
zobacz więcej »
ThePerkins
Kurde dziś skosiłem, ale póki co kąpie się w deszczu , jutro może nie będzie padać to w poniedziałek się zabierze..
zobacz więcej »
Skoczek1994
Ja sam w ubieglym roku i dwa lata temu siałem między pokosami kredę granulowaną. Ja w tym roku mam zasiane jakieś 0,20ha po lucernie, bo mi wygniła po jesieni 2017. Miałem po...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Caussade Nasiona Polska przechodzi rebranding!

Grupa Caussade Semences przechodzi rebranding! Co oznacza to w praktyce dla rolnika? Sprawdź i dowiedz się więcej!

22 maja 2019

Agroklimat w Polsce: jak wpływa na rolnictwo?

Agroklimat w ujęciu podręcznikowym jest opisem stanów pogodowych na określonym obszarze, który wpływa na rozwój roślin.

19 maja 2019

Siew soi stał się opłacalny

Soja była w Polsce do niedawna egzotyczną uprawą. Dziś jej areał przekracza już 16 tys. hektarów.

16 maja 2019