Lustracja upraw – słodyszek w rzepaku i choroby w zbożach

Lustracja upraw – słodyszek w rzepaku i choroby w zbożach

W wielu regionach zmniejszyło się już zagrożenie chowaczami w rzepaku, pojawia się za to słodyszek. Uwaga na choroby w zbożach!

Lustracja upraw wykazuje zmniejszenie zagrożenia przez chowacze łodygowe, a wzrost zagrożenia przez słodyszka rzepakowego. Za to w zbożach trzeba uważać na choroby!

Lokalnie mamy jeszcze do czynienia z dużym zagrożeniem nalotów, szczególnie chowacza czterozębnego.

Lustracja upraw zbóż

lustracja upraw zbóż

fot. PROCAM

Owocniki workowe brunatnej plamistości liści pszenicy

Podczas lustracji pól uprawnych zbóż Doradcy z Grupy Technicznej PROCAM zwrócili uwagę na duże pozostałości resztek pożniwnych na polach szczególnie pszenicy, na których to resztkach znaleziono duże porażenie owocnikami workowymi brunatnej plamistości liści pszenicy (Pyrenophora tritici-repentisstadium workowe).

Resztki pożniwne źródłem infekcji

Źródłem infekcji są resztki pożniwne oraz pszenica jako przedplon. Mamy bardzo mocno uwodnioną glebę w profilu glebowym w tym roku. Z tego też powodu infekcje tego patogena mogą nastąpić szybciej niż zawsze (sprawdzano laboratoryjnie owocniki workowe – są one bardzo uwodnione i będą w tym roku szybciej pękały, infekując liście pszenicy).

Wahania temperaturowe

Warto pamiętać o dużej amplitudzie temperatury (dnia do nocy) oraz o wodzie, która podczas porannego wlewania do zbiornika opryskiwacza jest zbyt zimna do tworzenia mieszanin zbiornikowych (na czym cierpi mieszalność pestycydów). Te niedogodności temperaturowe mogą prowadzić do niekorzystnych zmian (fitotoksyczności) na liściach roślin uprawnych a tym samym do ograniczenia fotosyntezy.

fitotoksycznosc

fot. PROCAM

Fitotoksyczność pomrozowa i oprysk

zabieg ochrony fitotoksycznosc

fot. PROCAM

Fitotoksyczność pomrozowa po zabiegu ochrony

fitotoksyczność

fot. PROCAM

Fitotoksyczność po zabiegach herbicydowych

Jakie środki stosować?

odrzucanie dolych lisci

fot. PROCAM

Efekt odrzucania dolnych liści w wyniku niekorzystnych warunków temperaturowych oraz redukcji systemu korzeniowego

Przy takich stresowych warunkach najlepszym wyjściem jest stosowanie imPROwer, Calkorium z dodatkiem nawozów dolistnych, w tym dużej ilości fosforu czyli Proleaf MAKRO P. Nie zapominajmy o dodatku w takich warunkach ISOTAK MAX, który poprawia warunki mieszania pestycydów oraz niweluje także niekorzystne skutki ewentualnej fitotoksyczności.

Przypominamy także, że preparat KRIO-FLOR podany przed nadejściem przymrozków niweluje skutki działania niskich temperatur na poziomie komórek roślinnych.

choroby zbóż

fot. PROCAM

Wirus żółtej karłowatości na jęczmieniu

Infekcje wirusowe

Prosimy pamiętać, że dość podobne do objawów pomrozowych są infekcje wirusowe szczególnie związane z wystąpieniem objawów wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Jest to związane tylko z żerowaniem mszyc, w tym mszycy czeremchowo zbożowej.

Przemywanie zbiornika opryskiwacza

oprysk zbóż

fot. PROCAM

Efekt niedomytego opryskiwacza po herbicydach

W dalszym ciągu uczulamy – konieczne jest podwójne mycie zbiornika opryskiwacza po opryskach herbicydami na zbożach i przed następnym wjazdem w pole rzepaku. Na te dolegliwości, które mogą się niekiedy kończyć całkowitą fitotoksycznością roślin uprawnych należy stosować PEST-AUT.

W celu szczegółowego określenia programu ochrony roślin zachęcamy Państwa do kontaktu z doradcami firmy PROCAM, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i po lustracji plantacji zaproponują konkretne rozwiązania.

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zdaniem praktyków: Uwaga na chowacze w rzepaku!

Rolnicy radzą, jak przystąpić do walki z chowaczami w rzepaku.

19 kwietnia 2018

Najczęściej popełniane błędy podczas zabiegu T1 w zbożach

Na polach widać, że zboża są już w pełni krzewienia lub zmierzają ku jego końcowi. Dowiedz się, jak zapewnić ochronę podstawy źdźbła.

16 kwietnia 2018

Uproszczona technika uprawy w odchwaszczaniu

Aktualnie w uprawie roli panują trendy przechodzenia z metod tradycyjnych do uproszczonych, takich jak uprawa bezorkowa.

18 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij