Mała retencja – pieniądze na walkę z suszą

Mała retencja jest programem adresowanym do rolników i poprzez duże wsparcie finansowe ma zachęcić do inwestycji przeciwdziałających suszy. Katalog prac, które możecie wykonać w ramach programu jest na tyle elastyczny, że dopasujecie je do specyfiki swojej produkcji. Obserwujcie też działania Wód Polskich, które przeznaczają duże środki na odbudowę i rozbudowę systemów melioracyjnych.
Spis treści
Mała retencja dofinansowanie
W zależności od kierunku produkcji, możecie dopasować inwestycje do swoich potrzeb. Najważniejsze, że pieniądze, które pozyskacie w ramach programu są duże, bo maksymalna kwota zwrotu może wynieść 100 tys. zł. Oczywiście taka wysoka dotacja jest wówczas, gdy stanowi 50% ogólnych kosztów, które poniesiecie na modernizację gospodarstwa. Dużo korzystniej mają młodzi rolnicy, którzy dostają aż 60% refundacji.
Mała retencja w rolnictwie
W ramach programu walki z suszą pieniądze możecie przeznaczyć np. na budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do poboru wody. W kosztach kwalifikowanych mieszczą się także urządzenia do magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody. To oczywiście zależy od potrzeb gospodarstwa i kierunku produkcji. Program dopuszcza również budowę instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.
Termin składania wniosków
Wnioski o dofinansowanie możecie składać do 20 lipca br. w ARiMR. Pomocy przy wypełnianiu wniosków mogą udzielić specjaliści z ODR. Zależeć to będzie od rodzaju zaplanowanej inwestycji. O terminie składania wniosków oraz dokumentacji i pomocy pracowników ODR można przeczytać w artykule – Nawodnienia rolne – wydłużony termin naboru.

Mała retencja. Ta zastawka wymaga niewielkiego remontu
Retencja korytowa na wsi
Zainteresujcie się programem, na który Wody Polskie przeznaczyły 154,7 mln zł, dotyczącym retencji korytowej. W ciągu trzech lat na terenach wiejskich ma być wykonanych 645 zadań inwestycyjnych. Zapytajcie w waszym regionalnym zarządzie PGW Wody Polskie – regionalny zarząd PGW Wody Polskie – czy program Retencja korytowa – Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych będzie realizowany na waszym terenie.
Retencja korytowa jest działaniem, które dla waszego gospodarstwa jest korzystne. Chodzi tu o zatrzymanie wody w rzekach, strumieniach, kanałach i rowach melioracyjnych, aby podnieść poziom wód gruntowych. Jeśli inwestycje obejmują obszar w pobliżu waszego gospodarstwa, to niekoniecznie musicie wydać pieniądze na własne nawodnianie. W ramach programu już odbudowuje się i buduje systemy piętrzące, zatrzymujące wodę na polach. Pamiętajcie, aby sprawdzić czy na waszych terenach wiejskich jest realizowany program retencji korytowej.
Staw bez zezwolenia w programie małej retencji
W program małej retencji wpisuje się również budowa stawów i zbiorników wodnych, które mają zmniejszać odpływ wód powierzchniowych i stanowić rezerwuar wody do wykorzystania w rolnictwie. Ich powierzchnia nie może przekraczać 1000 m² a głębokość 3m. Jeśli zbiorników nie wykonacie z użyciem wyrobów budowlanych, nie będą podlegać ustawie Prawo budowlane.

… to jest nie do wziecia
Szanowni Państwo, Dużo piszecie o różnych niby udogodnieniach dla rolników, ale gdy rolnik przystąpi do działania i….. rozpocznie jakieś działanie TO! biurokracja go „przerasta”. Pokrętne zawiłe prawo powoduje, przyczynia się do „rzucania kłód” pod nogi realizatora. W dużej ilości przypadków są TO! obiecanki, słowa , słowa bez pokrycia – nie oceniam tu zagadnienia retencji itd. – nie czytałem, ale w dużej części przypadków jest – jak wcześniej; kłody, pustosłowie, zawiłe prawo itd.itd. Po TO! by rolnik,ale nie tylko rolnik, „klękał”przed urzędnikiem, politykiem – bo ma zagadnie do rozwiązania i…….. urzędas, poltykier dyktuje tok postępowania. Niejednokrotnie kończy się TO! F i a s k i e m!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przytoczę audentyczne fakty z życia. W okresie powojennym(?) – początkowego socjalizmu powstawały na wsiach Gminne Spółdzielnie „SCH” – u nas też. Przez długie lata rolnicy „zasilali” wkładami by te spółdzielnie funkcjonowały – rozwijały się „niebogi”. U nas powstała nowa baza z zapleczem przetwórczym i…… „grupa trzymająca władzę” z partyjnym krezusem – czytaj złodziejem doprowadziła DO upadłości spółdzielnię „GS” – wcześniej Rolniczą Spółdzielnię i……. krezus przeszedł na emeryturę, na swoje miejsce „wsadził” curunię która dokończyła likwidacji spółdzielni. Paradoksem w tym jest fakt; zostało wszczęte postępowanie śledcze o niegospodarność, przeprowadzono „wysłuchania” i…… Pan Prokurator w podsumowaniu napisał oczywiście w długim wywodzie, ja napisałem krótko ale sens był: „Mała szkodliwość społeczna czynu” !!!!!!!!!! Tak jest w innych sytuacjach. „Pospulstwo” ciężko pracuje, krezysi, politykierzy, gdy jest dobrze; wypinają pierś do odznaczeń, gdy jest żle uchodzą „w nieznane” z wysoką emeryturą i cisza!!!!!!!!!!! bjwiel.