Małe żniwa 2022 – przeszacowane plony jęczmienia i rzepaku?
Jak przebiegają małe żniwa 2022? W tym roku wcześniej niż w ubiegłych latach, w trzeciej dekadzie czerwca, zaczęto kosić jęczmień. Żniwa rozpoczęto w południowo-zachodniej części kraju, ale to kwestia chyba tylko kilkunastu dni lub nawet krócej gdy ruszą w całej Polsce.
Przyczyną tak wczesnego rozpoczęcia zbioru jęczmienia jest z pewnością panująca pogoda. Wysokie temperatury spowodowały wcześniejsze dojrzewanie ziarna. Z drugiej strony ostatnie ulewy sprawiły, że nie na wszystkie pola można wjechać kombajnami.
Spis treści
Małe żniwa 2022 w opinii eksperta
Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych nie spodziewa się rewelacyjnych plonów ani jęczmienia, ani rzepaku.
–Suszę hydrologiczną mamy od roku ubiegłego. Opady obecnie występujące są na potrzeby bieżące. Ostatnio obserwowałem rzepak. Niestety ilość wody była niedostateczna w określonym czasie, gdzie dolne łuszczyny, albo są krótsze, albo zasychają w ogóle. Jeśli chodzi o plony to pewnie rewelacji nie będzie. Podobna sytuacja jest z jęczmieniem ozimym. W pasie Polski Centralnej było trochę opadów, lecz nie za dużo. Mam pewne obawy, że plon zostanie zredukowany i pewnie będzie troszeczkę gorsza jakość ziarna. Jeśli dołożymy do sytuacji czynnik ukraiński, to stwarza się nienajlepszy obraz.
Małe żniwa 2022 w pełni
Prawie, bo np. w centralnej Polsce żniwa jeszcze się nie zaczęły i chyba w tym tygodniu się nie rozpoczną. Tadeusz Szymańczak przekazuje obserwacje z mazowieckich pól.
-Jeśli chodzi o jęczmienie to kolor mają odpowiedni, ale w kłosach znajduje się ta ilość wody, która ostatnio spadła. Gdyby było sucho, to pewnie też już by doszły. Ostatnie opady deszczu także nie będą miały wpływu na plon rzepaku i plon jęczmienia. Mogą jednak delikatnie pomóc innym oziminom oraz okopowym i kukurydzy. Pojawi się problem, jeśli nie będzie opadów na przełomie lipca i sierpnia.
Małe żniwa 2022 – prognoza PZPRZ
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych prognozuje, że plony rzepaku mogą być niższe niż spodziewane.
-Nie potrafimy powiedzieć w jakiej skali, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim była susza i wciąż trwa. Wskazuje to na to, że zbiory będą niższe. W moim przekonaniu ziarno jęczmienia nie będzie przybywać na masie. Jeśli zaś chodzi o jakość, to obecna pogoda ma jeszcze na nie wpływ. Ono jest nasiąknięte i powoli będzie oddawać wodę. Wolałbym, żeby oddawało ją w sposób naturalny – komentuje Tadeusz Szymańczak.
Małe żniwa 2022 – pierwsze wyniki
Rolnicy w trakcie żniw powoli „chwalą się” zbiorami. W zależności od regionu plony są zróżnicowane. Pierwsze sygnały mówią o plonowaniu jęczmienia na poziomie 4,5 – 6 ton z hektara. Na słabych glebach, jak informują rolnicy, zbiera się zaledwie 4 tony z hektara. Tak rzeczywiście było na Opolszczyźnie. Z jednego stanowiska zebrano 7,5 tony/ha, a u innego rolnika plon wyniósł zaledwie 5 t/ha. Wydaje się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom zarówno plony jęczmienia jak i rzepaku mogą okazać się niższe. Pierwsze wyniki zbiorów jęczmienia już potwierdzają te przypuszczenia. Na żniwa rzepakowe musimy jeszcze kilkanaście dni poczekać.
Podsumowując początek akcji – małe żniwa 2022 – nie można jednoznacznie stwierdzić, że plony będą skrajnie niskie. Jak na razie żniwa odbywają się na polach słabszych klas i w dodatku objętych suszą. Tak naprawdę trzeba jeszcze trochę poczekać, aby w pełni ocenić wysokość plonów i jakość zebranego ziarna.
Czytaj również: Dopłaty do chmielu – będzie pomoc dla producentów?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!