Małe żniwa 2022 – jak sypie jęczmień? Dowiedz się więcej!

Małe żniwa 2022 już trwają. Pod kosę poszedł jęczmień. Jak przebiegają zbiory i jaki jest plon jęczmienia? Tegoroczne żniwa mogą być utrudnione ze względu na panującą suszę i niedobory opadów. Czy to oznacza, że czekają nas ,,chude żniwa”?

Żniwa jęczmienne, czyli inaczej małe żniwa 2022 ruszyły pełną parą. Utrapieniem dla rolników, podobnie jak w poprzednich latach jest jednak susza, która powoduje, że kłosy zbóż nie są zawieszone pod ciężarem ziarniaków, tylko wyprostowane. Co z kolei świadczy o braku ziarna w kłosach lub o bardzo małej wielkości, jak również niskiej jakości ziarna. Jak rolnicy oceniają pierwsze plony i zbiory jęczmienia? Sprawdźmy!

Reklama

Małe żniwa 2022. Jaki jest plon i ceny jęczmienia?

Tegoroczne małe żniwa rozpoczęły się wcześniej, niż zazwyczaj. Pierwsze kombajny zwykle wjeżdżały w pole z początkiem lipca, jednak w 2022 r. koszenie rozpoczęto już w trzeciej dekadzie czerwca.

Z chwilą wjazdu kombajnu w pole pojawiają się pytania: Ile sypie jęczmień? Jaki jest jego plon? Jaka jest cena jęczmienia w skupie? Dyskusję na ten temat prowadzą także rolnicy na ogólnopolskim forum rolniczym – agrofoto.pl

Wlkp, powiat Krotoszyn, ok 7 ton – podaje użytkownik o nicku bodzioman18.

Niższy plon jęczmienia z ha osiągnął natomiast użytkownik Patryk3802 – Na tą chwilę wyszło ok 4,8 z hektara.

Jak wyglądają żniwa?

Z kolei, Wielkopolska Izba Rolnicza na podstawie informacji zebranych od wielkopolskich rolników podała, że plony jęczmienia są bardzo zróżnicowane. W zależności od klasy gleb wynoszą od 3 do 6 ton z 1 ha.

Również ceny jęczmienia wykazują tendencję spadkową, co zapewne nie ucieszy rolników.

Ceny w skupach wahają się od 1.000 do 1.150 zł/t, jednak dostrzegamy tendencję spadkową cen oferowanych przez skupy, jak również dochodzą do tego problemy ze zbytem – przekazała WIR.

Zbiory zbóż 2022 w warunkach suszy

Na dodatek małe żniwa w 2022 r. przeprowadzane są przy znacznych niedoborach wody, które występują na polach uprawnych.

Z informacji przekazanych przez WIR wynika, że susza staje się coraz bardziej dotkliwa, pomimo opadów które w ostatnich dniach wystąpiły na terenie kraju. Gleba w dalszym ciągu jest przesuszona, co powoduje że woda opadowa tylko spływa, nie zasilając jednak upraw.

Taki stan faktyczny sprawia, iż zagrożone są także plantacje wieloletnie oraz uprawy sadownicze, mimo tego, że te plantacje mają głęboki system korzeniowy – stwierdza Wielkopolska Izba Rolnicza

Czytaj również: ARiMR nabory 2022. Sprawdź zaktualizowany harmonogram!

Źródło: agrofoto.pl; Twitter; WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Johny D pisze:

    Opolskie plon jęczmienia 4.5 t.ziemia lekka.cena 1000zł więc słabo.

  2. Piotr pisze:

    Sypie pięknie w tym roku jęczmień 10 t .