Małe żniwa 2023. Kombajny ruszyły na pola

W wielu gospodarstwach w Polsce kombajny już wjechały na pola jęczmienia. A zatem małe żniwa 2023 ruszyły! Sprawdźmy, gdzie dokładnie.

Zazwyczaj zbiór jęczmienia ozimego przypada na pierwszą dekadę lipca. Jednak w wielu gospodarstwach kombajny już wjechały na pola. Mamy doniesienia o zbiorach w południowo-zachodniej Polsce. Ale są też sygnały z innych regionów kraju. Gdzie obecnie trwa koszenie jęczmienia ozimego?

Reklama

Małe żniwa 2023. Kto już kosi?

Rolnicy z Dolnego Śląska już koszą jęczmień ozimy. Dotyczy to przede wszystkim ziarna zbieranego na browar, w mniejszym stopniu na paszę.

Kombajny uruchomili jednak głównie właściciele dużych gospodarstw. Ci o mniejszym areale wstrzymują się z tym jeszcze kilka dni.

Jak lustrowałem plantację w sobotę (1.07.2023 — przyp. red.), to słoma była jeszcze zielona w międzywęźlach. Ale ziarno jest już twarde. Jeśli pogoda się utrzyma, być może za kilka dni zacznę kosić — mówi rolnik z powiatu świdnickiego.

Małe żniwa 2023 rozpoczęli też rolnicy w województwie lubuskim. W pierwszej kolejności jednak koszony jest jęczmień posiany na słabszych glebach.

Docierają do nas też informacje o żniwach w południowo-wschodnich regionach kraju. Relacje z koszenia jęczmienia zdają m.in. lubelscy rolnicy.

małe żniwa 2023 facebook

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia z koszenia jęczmienia m.in. w woj. dolnośląskim i lubelskim

fot. zrzut ekranu / Facebook

 

Pogoda sprzyja zbiorom. Jakie będą plony?

Z rozmów z rolnikami wynika, że plony w Polsce będą zróżnicowane. Wszystkiemu winna pogoda. Trwająca od maja, a nawet lokalnie od kwietnia susza wpłynęła na skrócenie wegetacji zbóż. Są jednak lokalizacje, gdzie deszcz nieco zniwelował negatywne skutki suszy w uprawach.

Jednak obecnie w wielu lokalizacjach pogoda sprzyja zbiorom. Przykładowo w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w dużych gospodarstwach już się kosi „na całego”. Opady, które wystąpiły pod koniec czerwca, złagodziły skutki suszy. Teraz jest ciepło, ale nie upalnie.

Ogólnie producenci dobrze oceniają jakość ziaren jęczmienia, ale w niektórych lokalizacjach są one drobne. Tam właśnie, gdzie wiadomo, że raczej ziarno nie przyrośnie na masę, małe żniwa 2023 rozpoczęły się w pierwszej kolejności.

Ponadto według szacunków GUS powierzchnia jęczmienia ozimego pod zbiory w 2023 roku wynosi ponad 0,3 mln ha.

Pierwsze opinie — plon jęczmienia 2023

W większości przypadków, aczkolwiek to nie jest regułą, rozpoczęły się zbiory jęczmienia z gleb słabszych i w wielkohektarowych gospodarstwach, gdzie trzeba zdążyć ze wszystkim. Po zbiorze paszowego rolnicy zgłaszają zbiór jęczmienia na poziomie: 5 t/ha, 6,0 t/ha, 6,8 t/ha, 8,0 t/ha. Czyli rozrzut spory. Browarny sypie na poziomie 5,0 t/ha, a przecież mniejsze jest pod tą uprawę nawożenie azotowe i generalnie plon powinien być mniejszy w porównaniu z paszowym.

Wilgotność ziaren zbieranego jęczmienia wg rolników-blogowiczów utrzymuje się w granicach 13,1, 13,2, 14,0%, 14,5%.

Jaka cena jęczmienia z nowych zbiorów 2023?

Cena tegorocznego jęczmienia na skupach w Polsce jest dość wyrównana. Mianowicie większość rolników dzieląc się informację na blogach, podaje 700 zł/t + VAT.

Czytaj też: Jaka cena koszenia zboża kombajnem 2023?

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *