Maszyny rolnicze 2023. Jest źle, może być jeszcze gorzej
PIGMiUR opublikowała najnowszy raport dotyczący branży maszyn i urządzeń rolniczych. Sytuacja, w jakiej obecnie znajdują się maszyny rolnicze 2023, nie napawa optymizmem. Przedsiębiorcy mówią wprost: jest coraz gorzej.
Maszyny rolnicze 2023, według raportu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR), są w coraz gorszej sytuacji. Mianowicie do października 2023 ogólna wartość indeksu spadła do -3,73 punktu. Tak wynika z najnowszego badania nastrojów w branży maszyn i urządzeń rolniczych, które objęło okres od maja do października 2023. Co czeka branżę mechanizacyjną?
Spis treści
Maszyny rolnicze 2023. Co oznacza wartość ujemna?
Indeks -3,73 to najniższy wynik od 2018 roku. Jak wyjaśnia Wojciech Bury, prezes PIGMiUR, indeks ujemny wskazuje na negatywne nastroje, jakie do października panowały wśród przedsiębiorców. To również pesymistyczne prognozy na przyszłość. Jednak ten trend trwa już od dłuższego czasu. Albowiem wartość indeksu była niska już w pierwszej połowie 2023 roku.
Jak wynika z powyższego wykresu jeszcze gorzej było tylko w sierpniu 2016 r. (-6,14). Co więcej, obecnie indeks zszedł już poniżej poziomu z kwietnia 2020 r. (-3,60). W raporcie z badań przeprowadzonych przez PIGMiUR czytamy:
Po raz kolejny wzrosła ilość przedsiębiorców, którzy uważają, że sytuacja w branży się zdecydowanie pogorszy. Obecnie już niemal 34% respondentów tak właśnie myśli, podczas gdy pół roku temu było to niespełna 28%, a rok wcześniej tylko 12% biorących udział w badaniu była tego zdania. Tym samym zmniejsza się odsetek odpowiedzi przewidujących polepszenie się koniunktury w branży. Nieco ponad 8% przedsiębiorców biorących udział w badaniu odpowiedziało, że koniunktura zdecydowanie lub raczej się polepszy.
Maszyny rolnicze 2023 zdaniem przedsiębiorców: będzie gorzej
Według najnowszych danych aż 33,87% respondentów uważa, że koniunktura w branży zdecydowanie się pogorszy. To o 6% więcej niż w kwietniu 2023. Jeszcze bardziej skoczyły negatywne prognozy przedsiębiorców co do planu sprzedażowego na przyszły rok. Mianowicie aż ponad 64% respondentów uważa, że realizacja sprzedaży będzie poniżej poziomu sprzed roku.
W związku z powyższym przedsiębiorcy nie będą tyle inwestować, co w poprzednim roku. Mianowicie prawie 25% z nich zamierza zrezygnować z planowanych wcześniej inwestycji, a 21% w ogóle ich nie planuje. Natomiast 45 proc. respondentów owszem chce modernizować swój sposób gospodarowania, ale w ograniczonym zakresie.
Co odpowiada za coraz gorsze nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych?
Z raportu PIGMiUR wynika, że na ten stan rzeczy składa się wiele czynników. Są to m.in.:
- rosnące ceny energii;
- inflacja;
- niepewność w związku z wojną na Ukrainie;
- trudności ze sprzedażą płodów rolnych.
Wpływ na negatywne nastroje w branży miała też niekorzystna ustawa o pożyczkach lombardowych. Przez nią bowiem maszyny rolnicze w 2023 r. bardzo trudno było wziąć w leasing.
Powyższe przekłada się na -17% r/r spadek rejestracji nowych ciągników rolniczych w okresie styczeń-październik 2023. Jeśli chodzi o pozostałe maszyny, szacuje się, że ten spadek wynosi 20–30%.
Coraz częściej pojawia się więc pytanie, czy rolnicy, którzy korzystają z maszyn rolniczych, zwłaszcza tych nowoczesnych, w tym ich dwóch podstawowych kategorii – ciągników i przyczep, będą dalej w stanie utrzymać swoją pozycję jednej z najszybciej modernizujących się branż, a przez to stających się coraz bardziej konkurencyjnymi w Europie – konkluduje Wojciech Bury.
Źródło: PIGMiUR
Czytaj też: Czy nowe dopłaty do kukurydzy satysfakcjonują rolników?
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!