Jakie maszyny są potrzebne do gospodarstwa?
Na rynku znajdziemy wiele urządzeń, ale nie wszystkie z nich są niezbędne dla każdego rolnika. Jakie maszyny są potrzebne do gospodarstwa? W które warto zainwestować, a bez których można się obejść?
Maszyny rolnicze stosujemy wszyscy, gdyż znacznie usprawniają naszą pracę, przyczyniając się do zwiększenia wydajności produkcji. Najbardziej nowoczesne gospodarstwa niemal w pełni opierają się na zautomatyzowanych urządzeniach. Nie każdy z nas potrzebuje jednak ich wszystkich na własność.
W garażach aż 90% z nas znajduje się przynajmniej jeden ciągnik
Spis treści
Jakie maszyny są potrzebne do gospodarstwa rolnego?
W badaniu AGRIBUS 2016 (Martin & Jacob) poproszono rolników o wymienienie posiadanych przez nich maszyn. Okazało się, że aż 90% z nas ma choć jeden własny ciągnik. Bez traktora trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nawet najmniejszego gospodarstwa. To właśnie dzięki niemu możemy przecież korzystać m.in. z bron i siewników oraz pozostałych sprzętów, które nie posiadają własnego napędu.
Jakich innych maszyn nie powinno zabraknąć? Na podwórkach większości z nas, bo aż 82% osób, znajdziemy pługi. Niewiele mniej rolników posiada własne opryskiwacze (79%) czy siewniki (77%). Nad ich zakupem nie powinni długo zastanawiać się szczególnie ci, którzy prowadzą produkcję roślinną.
Sieczkarnie i owijarki znajdziemy tylko w co czwartym gospodarstwie
Bez czego możemy się obejść?
Nie potrzebujemy na własność maszyn najrzadziej używanych w gospodarstwie. Czasem rozwiązaniem może być pożyczenie urządzenia od znajomego rolnika. Badanie wykazało, że najmniej osób decyduje się na zakup własnego paszowozu. Ma go w swojej stajni zaledwie 16% z nas. Stosunkowo rzadko inwestujemy także w sieczkarnie i owijarki. Znajdziemy je zaledwie w co czwartym gospodarstwie.
Należy jednak pamiętać, że różnice w popularności sprzętów wynikają przede wszystkim z naszych odmiennych potrzeb. Podczas gdy większość z nas wykonuje orkę samodzielnie, zebranie plonu i zabezpieczenie bel często zlecamy komuś obcemu. Kombajn znajdować się więc będzie na wyposażeniu zaledwie 31% mniejszych gospodarstw (15–19,9 ha), ale aż 84% tych ponadstuhektarowych.
Nowe czy używane?
Ze względów ekonomicznych czasem decydujemy się na nabycie używanych maszyn. Badanie AGRIBUS 2016 wykazało, że dwukrotnie chętniej kupimy kosiarkę i prasę pochodzącą z drugiej ręki niż taką, która dopiero co zeszła z linii produkcyjnej. Mniej skłonni jesteśmy natomiast do zakupu używanego agregatu, pługa, opryskiwacza czy siewnika.
W ostatnich tygodniach obserwujemy zahamowanie rynku importowanych ciągników oraz wzrost sprzedaży nowych
Jak wygląda sytuacja najpopularniejszych maszyn – ciągników? Według danych AgriTrac (Martin & Jacob) w pierwszej połowie tego roku kupiliśmy niemal 7,5 tys. używanych traktorów. Dla porównania, swoich właścicieli znalazło w tym okresie ok. 4,2 tys. nowych ciągników. Tendencja zaczyna się jednak zmieniać. W ostatnich tygodniach obserwujemy zahamowanie rynku importowanych traktorów przy jednoczesnym wzroście sprzedaży nowych. Przykładowo, w pierwszych 10 dniach sierpnia zarejestrowano aż 300 nowych i zaledwie 360 używanych ciągników.
*Przebadano reprezentatywną próbę (N=1006) gospodarstw rolnych o areale minimum 15-hektarowym.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!