Materiał siewny napędza tryby rolnictwa
Wyróżnia ich wysoka jakość materiału siewnego i przystępne ceny produktów. Wciąż testują nowe odmiany, zajmują się doradztwem oraz logistyką. O planach na przyszłość rozmawiamy z Leszkiem Lipskim, prezesem zarządu firmy Top Farms Agro.
Anna Klimecka: Proszę powiedzieć, na czym koncentruje się firma Top Farms Agro?
Leszek Lipski: Głównym celem naszej firmy nasiennej jest zaopatrywanie rolnictwa w najwyższej jakości materiał siewny. Cały sztab wysoko wykwalifikowanych pracowników jest zaangażowany w ten proces, na który składa się doświadczalnictwo, czyli testowanie i wybór nowych odmian, prowadzenie plantacji rozmnożeniowych w standardach niemających porównania nie tylko w Polsce, ale i innych krajach europejskich, przygotowanie ziarna pod kontrolą niezależnego od produkcji działu jakości oraz doradztwo odmianowo-uprawowe i logistyka.
Czy zakup dobrego ziarna może radykalnie poprawić jakościowo i ilościowo plon?
Wzrost jakości i ilości plonu poprzez intensyfikację nawożenia i stosowania środków ochrony roślin wyczerpuje się, a nawet obserwujemy tendencję do zwiększania restrykcji w ich stosowaniu z uwagi na ochronę przyrody. W tej sytuacji postęp genetyczny, czyli nowe odmiany, staje się głównym czynnikiem rozwoju i poprawy plonu. Oprócz odmiany również sposób przygotowania ziarna w firmie nasiennej powoduje duże, bo według badań sięgające 10%, różnice w plonowaniu. Czyli nasiona od dobrego producenta praktycznie pokrywają swój koszt poprzez wzrost plonowania w stosunku do nasion gorszej jakości w obrębie tej samej odmiany.
Nie ma jednej uniwersalnej najlepszej odmiany. Odmianę należy dopasować do warunków glebowych, klimatycznych, a także pod względem przydatności pod konkretny cel produkcji.
W szeregach Top Farms pracują wybitni specjaliści. Wyróżnia nas wysoka jakość produktu połączona z przystępną ceną. Dbamy tym samym o poprawę opłacalności pracy rolnika. Wychodzimy z założenia, że każdy rolnik winien mieć możliwość uprawy roślin przy wykorzystaniu najlepszych nasion.
Co charakteryzuje kwalifikowany materiał siewny Top Farms Nasiona?
Przede wszystkim szeroka paleta sprawdzonych w polskich warunkach odmian, wysoka jakość samych nasion, które są czyste, zdrowe, wyrównane i bardzo dobrze zaprawione. Sprzedaży nasion towarzyszy również doradztwo. Nie ma jednej uniwersalnej najlepszej odmiany. Odmianę należy dopasować do warunków glebowych, klimatycznych, a także pod względem przydatności pod konkretny cel produkcji. Po zakończeniu produkcji sprawdzamy jakość naszych nasion w niezależnych laboratoriach we Francji.
Czy istnieje jakaś recepta na stworzenie nasion doskonałych?
Dobra produkcja polowa w dużej mierze decyduje o znakomitej jakości ziarna. Jako jedyna firma w Polsce na tak dużą skalę zarządzamy namnożeniami według autorskiej technologii uprawy. Mamy bezpośredni, bo produkujemy na własnych polach, wpływ na poszczególne etapy produkcji polowej, co jest zasadniczą korzyścią dla dobrej kondycji i jakości nasion. Proces przygotowania ziarna polega na selekcji pozytywnej. Celem jest uzyskanie wyrównanych ziaren o zbliżonym wigorze, co pozytywnie wpływa na prowadzenie uprawy towarowej i wyższy plon. W tym celu usuwamy nie tylko nasiona niekiełkujące, ale również nasiona kiełkujące nierówno. Powoduje to co prawda wyższy odpad i zwiększa koszt produkcji nasion, ale z drugiej strony uzyskany efekt przekłada się np. na wyższą skuteczność zabiegów w wyrównanym łanie i wyższy plon.
Czym powinien kierować się rolnik, wybierając kwalifikowany materiał siewny?
Rolnik powinien zwracać baczną uwagę na stanowisko i zastanowić się, czy prowadzić uprawę intensywną czy raczej ekstensywną. Przy wysokim potencjale uzyskania plonu warto zadbać o odpowiednio wysokie nawożenie, intensywną ochronę roślin, a przede wszystkim wybrać nasiona wysokiej jakości. Pracujemy z rolnikami w całej Polsce poprzez doradców terenowych. W skali kraju obserwujemy bezpośrednio uprawy o powierzchni ok. 180 tys. ha i optymalizujemy dobór odmian pochodzących od prawie wszystkich europejskich hodowców.
Czy wzrost zainteresowania nasionami kwalifikowanymi świadczy o tym, że rolnicy dostrzegają różnicę w tym, że mogą zwiększyć produkcję, wykorzystując proste czynniki polepszenia plonu?
Zaczynając sprzedaż nasion w 2008 r., wymienialność nasion zbóż kształtowała się na poziomie ok.7%. Dzisiaj szacuje się ją na ok. 17–20%. W pierwszym roku naszej działalności sprzedaliśmy 4,5 tys. t kwalifikowanego materiału siewnego, a w ubiegłym (2015 r.) ok. 30 tys. t. Mimo wzrostu cały czas jest więc bardzo niska. Najwyższą wymienialność nasion obserwujemy w pszenicy ozimej. Tutaj zwraca się największą uwagę na plon. Niestety plon jest bardzo często skorelowany ujemnie w odniesieniu do podatności na choroby oraz zimotrwałość, stąd coraz więcej rolników decyduje się na odmiany, które może nie mają rekordowego potencjału plonowania według testów poletkowych, za to posiadają inne cechy bardziej wyrównane i dobrze sprawdzają się w praktyce rolniczej. Praktyka pokazuje, że polski rolnik zazwyczaj w pierwszym roku korzystania z nasion kwalifikowanych stara się je wysiać na niewielkiej powierzchni, by zaobserwować osobiście potencjał odmiany.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!