Metody zwalczania zachodniej stonki kukurydzianej

Zachodnia stonka kukurydziana sprawia problem rolników w południowej części polski już ponad 10 lat.

Obecnie istnieje dość rozbudowany system ochrony kukurydzy przez tym groźnym chrząszczem.

Metoda agrotechniczna

Dość skutecznie działa metoda agrotechniczna, w której największy sukces odnosi dobrze i głęboko wykonana orka zimowa. Warto zwrócić uwagę również na przedplon, ponieważ chrząszcz może w razie konieczność przetrwać, taką rośliną jest np. soja, która jest roślina żywicielską. Obecnie zasiewana jest na coraz większej powierzchni ze względów wymogu spełnienia odpowiedniej ilość obszarów proekologicznych EFA przy staraniu się o dopłaty bezpośrednie. Przerwa w uprawie kukurydzy na danym polu, przez co najmniej 3 lata w zupełność wystarcza do przerwania cyklu rozwojowego stonki kukurydzianej.

Warto się starać

stonka kukurydziana

Samiec stonki kukurydzianej

fot. fot. prof. P. Bereś IOR-PIB

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać z wysoką starannością. Zwłaszcza zabiegi pożniwne, które muszą zniszczyć dokładnie resztki rośliny, które sprawdzają się dokładnie, jako warstwa izolacyjna chroniąca przed przemarznięciem.

Odpowiednia odmiana

Warto zwrócić uwagę również na odpowiedni dobór odmiany kukurydzy. Odmiana szybko rosnąca w wczesnych fazach rozwojowych będzie miała większe prawdopodobieństwo na uniknięcie gradacyjnego występowania szkodnika.

Metoda biologiczna

Metoda ta polega na wykorzystaniu naturalnych wrogów. W tym celu stosuje się przeważnie bakterie, grzyby, nicienie, wirusy czy pierwotniaki, które działa przeważnie w sposób selektywny.

Na świecie wykorzystuje się pasożytnicze grzyby, jednak w Polsce nie są one zarejestrowane do stosowania.

Nie udało się wyselekcjonować grzyba, który będzie działał selektywnie i będzie w miarę odporny na niekorzystne warunki takie jak np. temperatura czy wilgotność. Warto jednak zwrócić uwagę na życie biologiczne gleby. Niezachwiane ingerencją człowieka w sposób naturalny może ograniczyć występowanie agrafaga poprzez niszczenie jaj w glebie.

Biopreparaty

W Polsce na podstawie dotychczasowej wiedzy udało się jedynie wyselekcjonować biopreparaty na podstawie nicieni np. Heterorhabditis bacteriophora. Biopreparaty oparte na nicieniach nie są stosowane powszechnie ze względu na bardzo wysokie koszty. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, które wpływają na nicienie i dlatego przeważnie służą tylko na niewielkich obszarach.

Metoda chemiczna

zachodnia stonka kukurydzianaObecnie nie ma zarejestrowanych środków w celu zwalczania larw chrząszcza, jedynie pozostaje możliwość zwalczania chrząszczy, które ma na celu ograniczenie występowania samic składających jaja. Pojawiają się tutaj 2 poważne problemy. Pierwszy to termin wykonania zabiegu, który przypada na późny okres, kiedy to kukurydza jest już wysoka i trzeba posiada odpowiednio wysoki opryskiwacz. Drugim problemem to określenie, kiedy występuje masowy występ szkodnika, ponieważ insektycyd działa tylko parę godzin. Największe występowanie agrofaga, jakim jest zachodnia stonka kukurydziana w Polsce przypada od połowy lipca. Wówczas należy stosować opryski mające na celu jego zwalczanie.

Metoda biotechnologiczna

W Stanach Zjednoczonych czy Meksyku gdzie uprawa roślin transgenicznych jest dozwolona stosuje się odmiany, które syntezują białko. Jest ono toksyczne dla stonki kukurydzianej nie tylko zachodniej, ale i innych jej podgatunków. Roślina taka posiada wszczepiony dodatkowy gen z bakterii glebowej Bacillus thuringiensis spp. tenebrionis. Odpowiada on za syntezę białka Bt, larwa zjadająca roślinę zawierającą to białko umiera.

Jak do tej pory myślano nie jest to metoda w 100% zapewniająca ochronę, ponieważ zauważona już w 2008r, że istnieją populacje stonki kukurydzianej odporne na to białko.

Uprawa monokulturowa na dużych obszarach

W gospodarstwach wielkoobszarowych ciekawym rozwiązaniem w walce z stonką kukurydzianą jest obsiewanie pola dookoła pasem o szerokość opryskiwacza, ale nie mniejszej niż 15m, kukurydzy wczesnej a w środku zasiew kukurydzy średniowczesnej lub średnipóźnej. Takie rozwiązanie polega na wykorzystaniu cyklu rozwojowego chrząszcza, który zasiedli łan kukurydzy wczesnej, która będzie już kwitła a następnie wykorzystanie ochrony chemicznej z wykorzystaniem substancji tiachlopryd + deltametrynę lub indoksakarb, które posiadają rejestracje do zwalczania chrząszczy w fazie liści.

zwalczanie stonki kukurydzianej

Zachodnia stonka kukurydziana zwalczana feromonami

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym między innymi na Węgrzech czy Austrii jest wykorzystanie feromonów samic do mylenia samców stonki kukurydzianej. Samce przylatują na plantacje kukurydzy wcześniej i zanim przylecą samice zginą. W wyniku parokrotnego zastosowanie takiego zabiegu samice składają mniej jaj a te, które złożą w znacznym stopniu nie są zapłodnione. Metoda ta nie zwalcza chrząszczy a jedynie ogranicza liczbę składanych jaj, co na przestrzeni paru lat może w znaczący sposób ograniczyć występowanie szkodników zwłaszcza w uprawie monokulturowej. Niestety w Polsce ta metoda nie jest stosowana.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *