Międzyplony na słabych glebach: seradela i gryka
Gdy mamy dobre ziemie możemy przebierać wśród roślin, które chcielibyśmy wysiać na międzyplon. Seradela i gryka powinny się udać prawie wszędzie.
– Rolnicy z mojego terenu pytali, jakie rośliny warto posiać jako międzyplon na słabszych ziemiach – mówi Krystyna Macha, doradca rolny z Brzezin Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. – Pół pow. brzezińskiego to gleby lekkie, stąd poszukiwanie roślin, które dobrze się sprawdzą jako międzyplon ścierniskowy na zielonkę lub na przyoranie.
Pani Krystyna znalazła 6 takich roślin, dziś już nieco zapomnianych – to: seradela, gryka, rzepa ścierniskowa, rzodkiew oleista, facelia i słonecznik.
– Wielu młodych rolników tych roślin nigdy nie uprawiało, ale ich rodzice znają je na pewno – dodaje pani Krystyna. – Może więc warto spróbować?
Dlaczego są warte uwagi?
Seradela
Jest rośliną motylkową dostarczającą paszy o dużej wartości pokarmowej. Z 1 ha można uzyskać ok. 200dt zielonki.
– Jako jedna z niewielu roślin ma zdolność pobierania części wody przez liście i ma to ogromne znaczenie podczas suchej jesieni, gdyż wtedy seradela może wykorzystywać częste i obfite rosy – mówi pani Krystyna. – Ważna jest też wytrzymałość seradeli na przymrozki, gdyż umożliwia to przyrost masy i jej wykorzystanie nawet w październiku.
Gryka
Gryka lepiej plonuje na dobrych glebach, ale może być też uprawiana na glebach lekkich. Ma krótki okres wegetacji.
– Zielonka z gryki jest chętnie zjadana przez zwierzęta – przypomina Krystyna Macha. – Ale rzadko jest uprawiana, przede wszystkim dlatego, że nasiona są drogie. Wysiewa się jej w siewie czystym ok.50 kg nasion na 1 ha.
Zalety rzodkwi oleistej i rzepy ścierniskowej przypomnimy jutro.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!