Jak bezpiecznie mieszać środki ochrony roślin?

Jak bezpiecznie mieszać środki ochrony roślin?

Sezon na opryski w pełni. Jak więc łączyć środki ochrony roślin, by mieszanina była i skuteczna, i bezpieczna?

Mieszanie środków ochrony roślin pozwala obniżyć koszty prowadzenia oprysków, w wielu przypadkach zwiększa też zakres ochrony przed szkodnikami czy chorobami upraw. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że są to substancje chemiczne, a ich łączenie bez zastanowienia może być niebezpieczne.

Niewłaściwe wymieszanie środków ochrony roślin nie będzie korzystne dla roślin, może się okazać nieskuteczne, a nawet zaszkodzić.

– Własnoręcznie wykonane mieszaniny można zastosować jako opryski na szkodniki roślin, chwasty i grzyby. Jako dodatkowe wsparcie można też wykorzystać któryś ze środków do dokarmiania dolistnego – mówi ekspertka producenta środków ochrony roślin. – Takie stosowanie łączonych środków ochrony roślin nazywamy tank-mix. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia ekonomicznego. Opryski trwają krócej, za jednym razem można zastosować kilka środków, dzięki czemu dużo mniejsze są szkody powodowane przez koła maszyn. Tank-mix przekłada się też na lepsze plonowanie i wyższe zbiory.

łączenie środki ochrony roślin

fot. AgroFoto.pl, prorok

Tylko prawidłowo wykonana mieszanina jest skuteczna i bezpieczna. O czym bezwzględnie należy pamiętać?

Sprawdzaj formy użytkowe

Przed łączeniem jakichkolwiek preparatów warto dokładnie zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniu. Środki ochrony roślin mogą mieć bowiem różne formy użytkowe, których łączenie może być niewskazane lub wręcz niemożliwe. Na etykietach znajdziemy skróty:

  • S.C. (koncentrat do przygotowania wodnej zawiesiny),
  • EC (koncentrat do przygotowania wodnej emulsji),
  • WP (proszek do przygotowania wodnej zawiesiny),
  • WG (granulat do przygotowania zawiesiny),
  • SE (supoemulsja)
  • oraz EW (olej w wodzie).

Kolejność mieszania tych środków ma znaczenie – najpierw należy dodać WP i WG, a następnie S.C., SE oraz EC.

Opryski trwają krócej, za jednym razem można zastosować kilka środków, dzięki czemu dużo mniejsze są szkody powodowane przez koła maszyn.

Pamiętaj o wodzie

Każdy preparat, zanim zostanie wlany do zbiornika, musi być najpierw zgodnie ze wskazaniami producenta rozcieńczony z odpowiednią ilością wody. Nie dodajemy preparatów nierozcieńczonych.

Zużyj mieszaninę od razu

Przygotowaną mieszaninę najlepiej jest zużyć natychmiast po przygotowaniu. Jeśli pozostawi się ją na dzień czy dwa, może stracić swoje właściwości, a dodatkowo zachodzące w nich reakcje chemiczne mogą być niebezpieczne.

Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, gdy producent dopuszcza możliwość mieszania ŚOR i taką informację wraz z dokładnymi zaleceniami stosowania podaje na opakowaniu danego preparatu.

Pamiętaj, że stosujesz na własną odpowiedzialność

– Jeżeli rolnik decyduje się na łączenie środków ochrony roślin, musi mieć świadomość, że robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność – wyjaśnia ekspertka. Nie może mieć żadnych roszczeń wobec producenta, jeśli mieszanina nie zadziała lub spowoduje szkody albo uszczerbek na zdrowiu. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, gdy producent dopuszcza możliwość mieszania ŚOR i taką informację wraz z dokładnymi zaleceniami stosowania podaje na opakowaniu danego preparatu.

 

Przeczytaj także:

  1. Stosowanie ŚOR łącznie: co wolno, a czego nie? Cz. I
  2. Stosowanie ŚOR łącznie: co wolno, a czego nie? Cz. II

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komentarze

  1. Przy mieszaniu warto trzymać się zaleceń producentów. W takim paku Seguris Opti wiem że bez problemu można mieszać Segurisa z Olympusem co ma dawać najlepszą ochronę przed grzybem w T2. Słyszałem jeśli chodzi o herbicydy że niektórzy mieszają Axiala 50 z Linturem ale tego unikam mimo tego że ponoć w Niemczech robi się to oficjalnie.

Agrii Demo na starcie – które technologie sprawdzą się też u Ciebie?

Firma Agrii wystartowała z projektem Agrii Demo. Dzięki niemu będziesz mógł się dowiedzieć, jakie technologie najlepiej się sprawdzają.

20 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij