Minister Henryk Kowalczyk – co zrobił dla rolników?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w rocznicę objęcia urzędu w MRiRW podsumował swoje działania na rzecz polskiego rolnictwa. Najważniejsze z nich dotyczą walki z ASF, rynku nawozów, czy systemu ubezpieczeń. Z kolei, dla samych rolników udało się zdobyć pokaźne kwoty w ramach KPO, Planu Strategicznego WPR 2023-2027, czy polityki spójności.
Minął rok odkąd Henryk Kowalczyk objął funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W tym czasie wicepremierowi udało się zrealizować kilka ważnych działań, które dotyczą polskiego rolnictwa. Szczegóły tego, co dokonał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił on sam podczas konferencji prasowej.
Spis treści
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk a walka z ASF
Jedno z działań które minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zleciał było sporządzanie, a zarazem przestrzeganie planów bioasekuracyjnych. Wprowadzono również depopulację dzików, która spowodowała że w ciągu roku liczba ognisk ASF spadła do 14.
Podjąłem decyzję o udzieleniu rolnikom pomocy w ich przygotowaniu przez ARiMR, ODR-y i Inspekcję Weterynaryjną. W jej efekcie w listopadzie takie plany miało już opracowane ponad 95 proc. rolników – przekazał Henryk Kowalczyk.
Dopłaty do nawozów MRiRW
Kolejne działania które zrealizował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk były dopłaty do nawozów 2022. Jak przypomniał Henryk Kowalczyk, szef MRiRW Polska była jedynym krajem w UE który zastosował mechanizm pomocowy w postaci dofinansowania do zakupu nawozów na które przeznaczono łączną kwotę w wysokości 3,9 mln zł.
W styczniu podjęliśmy decyzję o dopłatach do nawozów. Komisja Europejska wyraziła zgodę w marcu i mogliśmy z naszego budżetu dopłacać rolnikom do ich zakupu. Na ten cel przeznaczyliśmy 3,9 mld złotych. Rolnicy złożyli wnioski na sumę 3,5 mld zł.
Ubezpieczenia upraw rolnych
Minister Henryk Kowalczyk uporządkował także system ubezpieczeń upraw rolnych. Jak sam zaznaczył dzięki podjętym decyzją i kupnie udziałów w TUW Pocztowym powstały Agro Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. W ich ofercie można znaleźć kompleksowe ubezpieczenie wraz z ubezpieczeniem od suszy.
Nowością dla rolników jest także możliwość skorzystania z cesji ARiMR która pozwala na uregulowanie 35 proc. składki z należnych rolnikom dopłat bezpośrednich.
https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1585215802680127488
Minister Henryk Kowalczyk a pomoc dla rolników 2022
Podczas konferencji prasowej podsumowującej rok urzędowania w MRiRW Henryk Kowalczyk nie zapomniał odnieść się do kwestii finansowych, czyli pomocy dla rolników 2022. Dla rolników udało się wywalczyć środki m.in. z polityki spójności w przypadku której zagwarantowano 10 mld euro.
Ponadto, pieniądze dla rolników dostępne są w zatwierdzonym Krajowym Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027. Przewidziany budżet finansowy w tej perspektywie wynosi 25 mld euro. Pomoc dla rolników 2022 w wysokości 2,25 mld euro możliwa jest także w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w przypadku którego obecnie prowadzone są cztery działania, z czego dwa dotyczą przetwórstwa.
Czytaj również: Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt – stawki na 2023 r.
Źródło: MRiRW

Dla rolników, to robił Ardanowski, a nie Puda czy Kowalczyk…
Wszystko robią żeby mieć jak najdłużej stołki, opowiadają co tak narobili….
To mówią, żeby ludzie za rok głosowali na nich, minister mydli oczy rolnikom…… Ludzie zaczynają przecierać oczy, co rząd robi to jest istnny „Cyrk”. PiS na rentę….
Minister mydli rolnikom oczy bo jak ich by nie przekonał to wybory przegrane mają. Ciekawe kiedy minister zwija pikiel?
Kiedy pieniądze z kpo.??? Mówi żeby nie stracić tej ostatniej grupy ludzi „zaślepionych”…………. Ludzie już nie chcą tej sekty Pisowskiej…..