Młóto browarniane – pasza mlekopędna

Młóto browarniane to uboczny produkt powstający podczas produkcji piwa. Browarniom jest już niepotrzebny, natomiast dla hodowców bydła mlecznego jest wyjątkowo cenny. Młóto browarniane jest bowiem mlekopędne – nie tylko zwiększa ilość produkowanego mleka, ale też znacznie podnosi jego jakość.

W skład suchej masy młóta browarnianego wchodzi 30% bardzo wartościowych białek, co sprawia, że młóto jest bardzo dobrym dodatkiem do paszy. Białko jest tylko w połowie rozkładane w żwaczu krowy, przez co nie powoduje w nim zwiększenia koncentracji azotu amoniakalnego. Pozostałe białko jest rozkładane i od razu przyswajane w jelicie cienkim. Młóto browarniane jest też bogate w witaminy (zwłaszcza A, E oraz witaminy z grupy B) oraz mikroelementy. Świeże młóto pachnie chlebem i ma konsystencję drobnej kaszy – zwierzęta bardzo chętnie je jedzą, gdyż jest po prostu smaczne.

Nie należy jednak przekraczać dziennej dawki 6–8 kg dla jednej krowy! Zwiększenie dawki wcale nie spowoduje jeszcze większej mleczności, a wręcz przeciwnie – obniży jakość mleka!

Krowy, które spożywają młóto browarniane, niemal od razu zaczynają dawać więcej mleka. Jest też ono lepsze jakościowo – zawiera więcej kazeiny oraz tłuszczu, korzystnie wpływa także na zapach i smak. Zalecane jest krowom mlecznym na początku oraz w trakcie trwania laktacji, najlepiej podawać je łącznie z kiszonką z kukurydzy lub kiszonką z traw i roślin motylkowych. Nie należy jednak przekraczać dziennej dawki 6–8 kg dla jednej krowy! Zwiększenie dawki wcale nie spowoduje jeszcze większej mleczności, a wręcz przeciwnie – obniży jakość mleka, a u krowy pojawią się biegunki i problemy z trawieniem.

Świeże młóto browarniane jest produktem nietrwałym, gdyż zawiera spore ilości wody. Szybko psuje się i pleśnieje. Należy je podać krowom w ciągu 3 dni latem i do tygodnia zimą. Aby przedłużyć jego trwałość, młóto można zakisić, co jest zadaniem dosyć trudnym, ale opłacalnym. Wykorzystanie młóta browarnianego w karmieniu krów mlecznych pozwala obniżyć koszty paszy, a jednocześnie zwiększyć produkcję i zyski z gospodarstwa.

 

Więcej w artykule: Młóto browarniane: rachunek zysków i strat

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Żywienie bydła mlecznego
kampl
Jak ja rozumiem to hormon ustawia cykl na wybrany przez nas termin. I widocznie nie załapała i robi powtórkę. Cykl 25 dni może się zdążać. Ale to raczej nie że u kazdej zobacz więcej »
belek123
witam, mam problem krowy mają ruje 25-28 dni od poprzedniej inseminacji gdy są kryte na hormon tzn. doktor przyjedza bada czy jest ciałko i daje oestrophan czyli pgf i za 72 jest ... zobacz więcej »
RusiL
śrutę rzepakową zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *