Mniej środków na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt?
Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt takich jak ASF, czy ptasia grypa niezmiennie trwa. W przypadku ASF sytuacja powoli zaczyna się stabilizować. Zupełnie inaczej wygląda jednak stan walki z ptasią grypą z powodu większej zjadliwości wirusa HPAI. Mimo tego, że choroby epidemiczne wciąż występują to Komisja Europejska planuje ograniczyć finansowanie programów weterynaryjnych.
Jak przebiega zwalczanie chorób zakaźnych takich jak ASF, czy ptasia grypa 2022? Dyskusję na ten temat podjęto podczas posiedzenia grupy roboczej ,,Zdrowie i dobrostan zwierząt”. Wtedy również eksperci Copa-Cogeca wyrazili stanowczy sprzeciw wobec planów zmniejszenia środków finansowych przeznaczonych na programy zwalczania chorób zakaźnych.
Spis treści
ASF i ptasia grypa 2022
Podczas posiedzenia grupy roboczej ,,Zdrowie i dobrostan zwierząt” Copa-Cogeca przedstawiono po pierwsze dane statystyczne dotyczące wirusa ASF i ptasiej grypy. Na ich podstawie można stwierdzić, że wirus HPAI w 2022 r. stał się bardziej zjadliwy z powodu występowania w środowisku również w okresie letnim, co dotychczas nie miało miejsca. Jak podaje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zimą 2020/2021 ptasią grypą zarażonych było ponad 23 mln szt. drobiu. Natomiast ostatniej zimy zarażeniu uległo ponad 49 mln sztuk drobiu.
Grypa ptaków przybiera na sile i powoduje coraz większe straty w hodowli drobiu i w środowisku naturalnym. Nie można lekceważyć tego zagrożenia – poinformował Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Lepiej przedstawia się sytuacja związana z ASF, jednak i w przypadku tej choroby poziom występowania choroby jest bardzo wysoki. W związku z tym, środki finansowe na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt są nadal potrzebne.
Okrojony budżet na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt?
Zdaniem ekspertów z Copa-Cogeca zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt mimo wszystko jest niewystarczające, ponieważ zarówno ASF, jak i HPAI powodują ogromne straty w hodowli trzody chlewnej i drobiu.
Niepokojące są także informacje dotyczące zmniejszenia środków finansowych przeznaczonych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt przez Komisję Europejską:
Propozycja Komisji Europejskiej może przyczynić się do występowania zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach UE mimo że już teraz producenci borykają się ze skutkami kryzysu związanego z wzrostem cen środków produkcji i zrywaniem łańcuchów dostaw w poszczególnych krajach członkowskich – stwierdził Adam Drosio z FBZPR.
Czytaj również: Dotacje dla grup i organizacji producentów rolnych 2022
Źródło: FBZPR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!