Mniejsza konsumpcja mleka

Picie mleka jest zdrowe. Szkoda, że robimy to coraz rzadziej. Z danych IERiGŻ-PIB wynika, że średnie spożycie mleka zmalało w Polsce do około 2,9 litra miesięcznie na mieszkańca. Pijemy o szklankę mleka mniej niż jeszcze 3-4 lata temu. Jemy za to trochę więcej serów.

Najwięcej świeżego mleka, bo około 3,5 litra na głowę, spożywa się w gospodarstwach domowych rolników oraz emerytów i rencistów. Najrzadziej po szklankę mleka sięgają osoby pracujące na własny rachunek (średnio 2,63 litra miesięcznie).

Mniejsza konsumpcja mleka na wsi

W gospodarstwach rolnych, gdzie picie mleka zawsze było w zwyczaju, spożywamy dziś na głowę o 2 szklanki mleka miesięcznie mniej niż parę lat temu. W 2017 roku były to prawie 4 litry. Maleje przede wszystkim spożycie mleka własnej produkcji, bo coraz mniej gospodarstw ma krowy.

Jemy więcej serów

Na nasze stoły częściej trafiają za to przetwory mleczne. Wzrasta nieznacznie spożycie serów (z 0,83 kg na głowę w 2015 do 0,86 kg na głowę), jogurtów (z 0,50 do 0,53 kg) i śmietany (z 0,35 do 0,36 kg).

Zobacz, co o produkcji mleka mówią hodowcy [WIDEO]

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Z forum

Powiązany temat:

Czy warto hodować krowy na mleko ?
michatek
Dnia 3.12.2018 o 20:37, Departament napisał: No cóż... Cienki jesteś to interes zwiniesz... No ale bdb. Mniejsza konkurencja na rynku Te wszystkie Twoje sc...
zobacz więcej »
Departament
No cóż... Cienki jesteś to interes zwiniesz... No ale bdb. Mniejsza konkurencja na rynkuTe wszystkie Twoje schorzenia krów to przeważnie brak podstawowej wiedzy w temacie.....
zobacz więcej »
michatek
dobry temat więc się wypowiemodkąd przejąłem gospodarstwo to zobaczyłem jakie są wydatki związane z jego prowadzeniem bo wcześniej kilka lat tylko pomagałem a finanse rodzi...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Co czeka rynek cukru w Polsce? Słodko-gorzkie prognozy

Czy zawirowania pogodowe znów splotą się z wahaniami cen? Zobacz, na jakie zmiany powinni przygotować się plantatorzy buraka cukrowego!

30 maja 2019

Ceny masła spadną

Od kilku lat jest drogie jak nigdy. Ceny masła mają spaść do końca roku o kilka procent.

11 czerwca 2019

Dementi dot. publikacji w „Farmer” dn. 12.07.2019

Martin & Jacob dementuje nieprawdziwą informację, podaną przez Farmera

17 lipca 2019