Modernizacja gospodarstw rolnych 2021 – zmiany w obszarze a-d

MRiRW planuje wprowadzić zmiany do operacji typu ,,Modernizacja gospodarstw rolnych” 2021 w odniesieniu do obszaru a-d. Tak wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa, które właśnie trafiło do konsultacji publicznych. Resort rolnictwa chce w ten sposób zapewnić klarowność zasad w ustalaniu kolejności przyznawania pomocy.
Przypomnijmy, że głównym celem wsparcia otrzymanego w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych jest zwiększenie konkurencyjności i rentowności gospodarstw w obszarach a-d. Zalicza się do nich rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, a także bydła mięsnego (obszary a-c).
Natomiast w odniesieniu do obszaru d operacje powinny skupiać się wokół np. racjonalizacji technologii produkcji. A także – wprowadzenia innowacji, czy zmiany profilu produkcji.
Spis treści
Modernizacja gospodarstw rolnych 2021 – przesunięcie terminu o płatność końcową
Zmiana rozporządzenia w zakresie modernizacji gospodarstw rolnych ma na celu dostosowanie warunków przyznawania pomocy do zmian przepisów UE. Wiążą się one przede wszystkim z wydłużeniem okresu realizacji PROW o dwa lata. W związku z tym, ostateczny termin na złożenie wniosku o płatność końcową upłynie 30 czerwca 2025 r.
Więcej naborów w ramach obszarów a-d i pomoc na rozwój produkcji prosiąt
W uzasadnieniu do rozporządzenia podano również, że ze względu na zwiększenie budżetu na operację typu ,,Modernizacja gospodarstw rolnych” 2021 możliwe jest przeprowadzenie kolejnych naborów w ramach obszarów a-d. Z tego powodu konieczne jest uregulowanie kwestii kolejności przysługiwania pomocy w przypadku poszczególnych obszarów.
Zaproponowano więc, aby w pierwszej kolejności pomoc trafiła na rozwój produkcji prosiąt. Powyższą zmianę uzasadniono następująco:
,, Ze względu na fakt stale diagnozowanego problemu z brakiem dostępu na polskim rynku do dużych, wyrównanych i wysoko jakościowych partii prosiąt. Produkcja ta charakteryzuje się dużymi wymaganiami co do dostosowania budynków oraz jest jednym z najtrudniejszych rodzajów produkcji rolnej.
Podkreślono przy tym, że w ramach tego obszaru do 31 grudnia 2020 r. zawarto jedynie 243 umowy, przy realizacji 158 operacji.
Pomoc na rozwój produkcji bydła mięsnego i mleka krowiego
W dalszej kolejności proponuje się skierowanie wsparcia na rozwój produkcji bydła mięsnego. Główny powód tej zmiany wynika z dotychczasowych niewystarczających efektów wsparcia w ramach operacji ,,Modernizacja gospodarstw rolnych” 2021.
Jest to jednak spowodowane jeszcze jedną kwestią, którą podano w uzasadnieniu: – Jest to również ważne dla dotychczasowych producentów trzody chlewnej, którzy na skutek obecności w Polsce ASF poszukują nowych kierunków produkcji. Produkcja bydła mięsnego stanowi taką alternatywę. Ponadto rozwój produkcji bydła mięsnego ma również przyczynić się do zwiększenia spożycia mięsa wołowego w naszym kraju.
Odnosząc się natomiast do rozwoju produkcji mleka krowiego w uzasadnieniu podano, że efekty wdrażania znajdują się na zadowalającym poziomie. Z tego względu, proponuje się więc, aby ten obszar otrzymał wsparcie jako ostatni w kolejności.
Modernizacja gospodarstw rolnych 2021. Więcej o planowanych zmianach można również przeczytać w projekcie rozporządzenia dostępnego pod podanym linkiem – Projekt rozporządzenia MRiRW
Czytaj również: Nabory PROW na początku 2021 – na co można otrzymać pieniądze?
Źródło: MRiRW
