Mokra gleba zwiastuje opóźnione siewy
fot. Pixabay.com

Mokra gleba zwiastuje opóźnione siewy

Przygotowanie pól do siewu i sam siew utrudnia mokra gleba. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wiele zbóż ozimych zostanie wysianych po terminie

W ubiegłym tygodniu dobra pogoda sprzyjała pracom polowym. Rolnicy uprawiali glebę i siali zboża ozime. Niestety, nie wszędzie było to możliwe. W wielu regionach kraju, szczególnie na północy, mokra gleba na polach utrudnia nie tylko siew, ale nawet uprawę gleby przed siewem. Wielu z nas oczyma wyobraźni widzi już opóźnione siewy.

W ubiegłym roku terminy siewu zbóż ozimych były mocno opóźnione i wszystko wskazuje na to, że wielu rolników także w tym roku nie wyrobi się z wysiewem w optymalnych terminach. Najmniej sprzyjające warunki panują obecnie na północy kraju, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Trudne przygotowania oznaczają opóźnione siewy?

– Przez wrześniowe, bardzo obfite opady deszczu gleba w wielu regionach jest nadmiernie uwilgotniona. W wielu miejscach utworzyły się zastoiska, które praktycznie uniemożliwiają wykonanie jakichkolwiek prac na polu. Nie ma więc możliwości przygotowania gleby do wysiewu zbóż ozimych – wyjaśnia Krzysztof Kurus z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Nawet jeśli uda się wjechać na pole ciężkim sprzętem, uprawa gleby w takich warunkach może powodować dodatkowe problemy. Przede wszystkim zniszczona zostanie struktura gleby, będzie ona bardziej ubita i zagęszczona.
Ciężkie maszyny z pewnością zostawią też koleiny, będące przyczyną powstawania podeszwy płużnej, która mocno zaburza warunki wodno-powietrzne w glebie. Co więcej, uprawa zbyt mokrej gleby może spowodować, że w kolejnym sezonie zastoiska wody na polu będą jeszcze większe.

Problemy na plantacjach rzepaku

Problemy z powodu nadmiernej ilości wody mogą pojawić się także na już utworzonych plantacjach rzepaku, które już zostały potraktowane herbicydami doglebowymi. Znajdująca się w glebie woda może wypłukiwać substancję czynną z herbicydów, a dodatkowo powodować zbyt duże stężenie substancji czynnej przy korzeniach. Może to być przyczyną osłabienia dopiero wschodzącego rzepaku. Takie zagrożenie istnieje przede wszystkim w zagłębieniach terenu.

Znajdująca się w glebie woda może wypłukiwać substancję czynną z herbicydów, a dodatkowo powodować zbyt duże stężenie substancji czynnej przy korzeniach.

Mokra gleba nie sprzyja kiełkowaniu

Rolnicy wykorzystując dobre warunki pogodowe spieszą się z wysiewami, co nie zawsze jest dobrym pomysłem.
– Wysianie nasion do bardzo wilgotnej gleby powoduje, że zaczynają one nadmiernie pobierać wodę, pęcznieją, butwieją i w efekcie nie wykiełkują – tłumaczy Krzysztof Kurus. – W nadmiernie wilgotnych warunkach nie pomoże nawet zwiększenie normy wysiewu czy stosowanie najwyższej jakości ziarna.
Warto też pamiętać, że uprawa zbyt mokrej ziemi powoduje jej zaskorupianie, co również utrudnia kiełkowanie.

GMO: jak zmodyfikowano kukurydzę?

GMO wciąż wzbudza kontrowersje. Co ciekawe, to kukurydza od samego początku była obiektem zainteresowania koncernów GMO.

10 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij