Montbéliarde, czyli czy hodowla krów może się opłacać?

Mimo unijnych planów i strategii pomocy, sytuacja producentów mleka jest bardzo trudna i to od lat. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców rolnych poddaje się, likwiduje stada i kończy produkcję.

Ale czy scenariusz musi być zawsze taki sam? Oczywiście, że nie – przekonuje Marcin Stachowicz, prezes spółki Montagro. Na jego zaproszenie wyruszamy z Wrocławia na wschód, by na własne oczy zobaczyć gospodarstwo, które jest nowoczesne i prawie samowystarczalne.

Gospodarstwo przy ukraińskich stepach

Wierzbica – niewielka wieś w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, tuż przy granicy z Ukrainą. Niektórzy mówią, że to koniec świata. To twierdzenie okoliczni mieszkańcy odnoszą do 2 rzeczy.

Wieś Wierzbica

fot. Piotr Czyszkowski

Wieś Wierzbica znajduje się tuż przy granicy. Za jeziorem zaczyna się Ukraina.

Po pierwsze tego, że po likwidacji PGR-u nie ma tu właściwie co robić, a po drugie, że kilkaset metrów stąd, tuż za stawami, rozciągają się aż po widnokrąg rozległe pola Ukrainy. Pola, na których w oddali srebrzą się dachy 2 cerkwi, tonące w morzu złotej, odbijającej letnie słońce pszenicy. Przyjeżdżamy tu jednak nie po to, by podziwiać krajobrazy, czy zmagać się z trudną historią okolicznych miejscowości, w których w latach 40. XX w. ukraińscy nacjonaliści bezlitośnie i brutalnie mordowali polskich sąsiadów. Nie przyjeżdżamy też, by analizować sposoby uprawy zbóż, czy kukurydzy po polskiej stronie. Po co więc pokonaliśmy blisko 600 km? Po to, by zobaczyć, jak w trudnych dla producentów mleka czasach można prowadzić nowoczesną i nadal opłacalną produkcję.

Montbéliarde – to może się opłacić

Wjeżdżamy na teren byłego PGR-u w Wierzbicy. Niszczejące budynki robią przygnębiające wrażenie.

–  A przecież jeszcze ćwierć wieku temu wszystko tętniło tu życiem – mówią rozżaleni mieszkańcy.

Gospodarstwo spółki Montagro

fot. Piotr Czyszkowski

Gospodarstwo spółki Montagro w Wierzbicy.

Rzeczywiście, w istniejącym tu niegdyś PGR-ze hodowano blisko 2 tys. krów rasy Simental. PGR jednak zlikwidowano. Pozostały budynki i ludzie, którzy w gospodarstwie pracowali. I właśnie tę infrastrukturę i doświadczenie postanowił wykorzystać Marcin Stachowicz, prezes firmy Montagro. W 2004 r. spółka wyremontowała dawną oborę i halę udojową. Zaraz potem w Wierzbicy znów pojawiły się krowy. Krowy, których dotąd w Polsce nikt nie hodował.

– Długo myśleliśmy, co wybrać, i wreszcie zdecydowaliśmy się na krowy rasy Montbéliarde  mówi Marcin Stachowicz, prezes spółki Montagro. – W 2005 r. sprowadziliśmy stado podstawowe 200 krów. Montbéliarde to bardzo ciekawa rasa o kierunku mięsno-mlecznym. Co ważne, zwierzęta te nie wymagają bardzo dużej obsługi ze strony weterynarzy, a przy tym produkują bardzo dobre jakościowo mleko, z dużą zawartością białka. Białko, jak wiadomo, jest teraz przez mleczarnie bardziej cenione niż tłuszcz, dlatego zawsze mamy minimalnie wyższą cenę niż za mleko od krów rasy HF – mówi Marcin Stachowicz.

Montbéliarde

fot. Piotr Czyszkowski

Rasa Montbéliarde powstała we Francji. Krowy nadają się do produkcji zarówno mleka, jak i mięsa.

Francuskie bydło w polskiej oborze

To dopiero początek długiej listy pochwał, jakie na temat swoich zwierząt wygłasza właściciel. Idąc do obory, dowiadujemy się, że protoplaści rasy Montbéliarde wywodzą się ze Szwajcarii, ale tak naprawdę krowy te wyhodowano we Francji. Rasa jest bardzo efektywna i szybko dojrzewa. Pierwsze wycielenia mogą przypadać już w 26–34 miesiącu życia jałówek, a okres miedzywycieleniowy wynosi ok. 370–390 dni.

Z forum

Powiązany temat:

rasa montbeliarde
jimmy871
Działanie bram zatrzaskowych najlepiej zobaczyć na yout. Każda rasa ma plusy i minusy, nie istnieje rasa idealna. Uważam że rase lub krzyżowanie należy dobierać względem warunków...
zobacz więcej »
Thomas2135
Jak masz warunki, dobre ziemie, dostatek paszy to szedłbym chyba w hf/mo 75/25.
zobacz więcej »
nikolas29
Jimmy 871 jak działają te stanowiska.zawsze mnie ciekawią ale nigdy nie mam gdzie zobaczyć. Mają tam ruszt czy sciolke
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Polscy rolnicy płacą za anomalie pogodowe za dużo

9 miliardów złotych rocznie sięgają w Polsce straty z tytułu anomalii pogodowych. W największym stopniu ponoszą je rolnicy.

14 maja 2019

Pleśnie i mikotoksyny w paszach. Co zrobić jak się pojawią?

Zobacz, jakie są skutki spożywania mikotoksyn wraz z paszą.

12 maja 2019

Skąd wziąć dużo dobrego mleka?

Na jakość i ilość mleka wpływa wiele czynników, wśród nich można wymienić żywienie krów oraz warunki ich utrzymania. Sprawdź!

11 maja 2019