MRiRW dla rolników – jakie są priorytety resortu na najbliższe lata?

Jakie zadania i sprawy MRiRW zrealizuje dla rolników w ciągu najbliższych lat? Które z nich resort rolnictwa traktuje szczególnie priorytetowo? Odpowiedź na te i inne pytania przedstawił minister Henryk Kowalczyk w odpowiedzi na interpelację poselską. Sprawdźmy więc jakie są plany resortu rolnictwa względem rolników.
Pytania o najbliższe plany i sprawy MRiRW zrealizowane dla rolników skierowała posłanka Magdalena Filiks do szefa resortu rolnictwa. W swojej interpelacji poselskiej poprosiła o przedstawienie dalszych planów na lata 2022-2023. Na jakich więc zadaniach resort rolnictwa zamierza się skupić w pierwszej kolejności? Sprawdźmy!
Spis treści
MRiRW dla rolników – najważniejsza sprawa to ASF
MRiRW przedstawiło najbliższe plany w odpowiedzi na interpelację poselską nr 28421 wystosowaną przez posłankę Magdalenę Filiks do ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka.
Jednym z najważniejszych priorytetów dla MRiRW który wymaga pilnego rozwiązania jest afrykański pomór świń. Jak podkreśla resort rolnictwa wirus wywołujący ASF powoduje liczne straty zarówno dla rolników jak i dla przetwórców: – Wirus jest czynnikiem wywołującym straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym (obrót krajowy oraz eksport świń, mięsa wieprzowego i produktów pozyskiwanych od świń) oraz w hodowli.
Priorytety Ministerstwa rolnictwa – wsparcie rolnictwa ekologicznego
W związku z wdrożeniem poszczególnych elementów Polskiego Ładu kolejnym priorytetem MRiRW dla rolników na najbliższe lata jest rolnictwo ekologiczne. W tym celu resort rolnictwa opracował ,,Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021-2027″. Głównym celem tego dokumentu jest rozwój sektora rolnictwa ekologicznego, a także rynku żywności ekologicznej.
W związku z tym, resort rolnictwa w ramach opracowanego Planu planuje uruchomienie wsparcia zarówno dla rolników jak i producentów ekologicznych. W ramach pomocy finansowej MRiRW zaproponowało więc następujące rozwiązania:
- możliwość ubiegania się o płatność w formie ryczałtowej dzięki wprowadzeniu uproszczeń dla gospodarstw do 10 ha,
- uruchomienie płatności dobrostanowej do zwierząt ekologicznych,
- wprowadzenie premii za zbilansowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- włączenie żywności ekologicznej do programu szkolnego.
Ponadto, MRiRW dla rolników w ramach rolnictwa ekologicznego w ramach prac legislacyjnych zaplanowało wprowadzenie:
- wsparcia do wykorzystania materiału siewnego w ramach jakości ekologicznej,
- ułatwień w zakresie stosowania nawozów dopuszczonych do rolnictwa ekologicznego,
- uproszczeń w prowadzeniu rolniczego handlu detalicznego w celu zwiększenia podaży produktów ekologicznych,
- ułatwień w procedurach wydawania zgody na odstępstwa od zasad w rolnictwie ekologicznym.
To jednak nie wszystkie priorytety które resort rolnictwa planuje zrealizować w ciągu najbliższych lat.
MRiRW dla rolników – Polski Ład dla wsi i RHD
Oprócz tego, resort rolnictwa postanowił w najbliższym czasie skupić się na realizacji projektów i inicjatyw zawartych w Polskim Ładzie dla polskiej wsi. W 2022 r. jednym z zadań MRiRW będzie również uwolnienie rolniczego handlu detalicznego dzięki wprowadzeniu nowelizacji ustawy.
MRiRW przypominało, że zawarto w niej przepisy które pozwalają na:
- umożliwienie sprzedaży żywności w ramach RHD do miejsc prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta,
- zniesienie limitów dotyczących zbytu żywności dla konsumentów,
- podwyższenie kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego.
Czytaj również: Pieniądze dla kół gospodyń wiejskich – informacje od ARiMR i MRiRW
Źródło: Sejm RP

Wszystko pięknie a łe hyba do wyborach to powinno być 6 lat temu a nie teras przeżyjemy dzobaczymy ale i tak niewieze PISowi