Mrożone warzywa. Dlaczego spada eksport?
Zmniejszył się popyt na mrożone warzywa z Polski. Świadczy o tym wyraźny spadek eksportu tych produktów w ostatnich miesiącach. Co wpłynęło na zmniejszenie sprzedaży zagranicznej? Jakie są perspektywy dla tego segmentu? Sprawdźmy.
Polski eksport mrożonych warzyw odnotował w ostatnich miesiącach spadek o niemal 14%. I to pomimo zwiększonej produkcji krajowej. Jakie są tego przyczyny? Sprawdzamy.
Spis treści
Mniejszy popyt na mrożone warzywa
Jak wynika z danych GUS, w pierwszych ośmiu miesiącach sezonu 2023/2024 wyraźnie zmniejszył się polski eksport mrożonych warzyw. Ściśle mówiąc, w okresie od lipca 2023 do lutego 2024 zagraniczna sprzedaż tych produktów była niemal o 14% niższa w relacji rok do roku. Warto dodać, że jednocześnie wartość sprzedaży zmniejszyła się w mniejszym zakresie, bo tylko o 3,5% r./r. Spadek eksportu odnotowano pomimo wzrostu krajowej produkcji. Prawdopodobnie jednak krajowe zapasy mrożonek warzywnych pod koniec sezonu 2022/2023 były mniejsze niż w poprzednim sezonie.
Większa podaż mrożonych warzyw w UE
Dlaczego popyt na mrożonki warzywne z Polski się zmniejszył? Jedną z przyczyn jest wzrost i odbicie produkcji w niektórych unijnych krajach, które wcześniej zmagały się z niedoborami. Bowiem w poprzednim sezonie część krajów, które są istotnymi producentami w tym sektorze w UE, zmagała się z niską podażą. Na przykład dane hiszpańskiego ASEVEC wykazały kolejny spadek produkcji mrożonych warzyw w tym kraju w 2023 r. (o 1% r./r.), z powodu suszy. Już w 2022 r. produkcja była niska. Konkretnie o 8% mniejsza w relacji do 2021 r.
Wzrost konkurencji z krajów trzecich
Ważnym czynnikiem, osłabiającym popyt na polskie mrożonki warzywne na wspólnotowym rynku była silna konkurencja z krajów trzecich. Konkretnie chodzi o Chiny. Bowiem to właśnie z tego kraju unijny import warzyw w postaci mrożonek zwiększył się w największym zakresie. Mianowicie, w okresie lipiec 2023 — luty 2024 był on aż o 88% wyższy w relacji rok do roku. Konkurencja chińskich produktów wpłynęła na znaczące zmniejszenie dostaw z Polski do Wielkiej Brytanii, która jest jednym z naszych ważnych odbiorców. Ściśle mówiąc, polski eksport na brytyjski rynek zmniejszył się o 44% po wyraźnym wzroście i rekordowej sprzedaży w sezonie 2022/2023. Przestrzeń dla polskich dostaw na rynku brytyjskim ograniczyły zwiększone zakupy z Chin.
Mrożone warzywa — jakie perspektywy?
Według specjalistów z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego jest szansa, że w kolejnych miesiącach 2024 r. wzrośnie popyt na przetwory warzywne, w tym mrożone warzywa. Zwłaszcza branża HoReCa może wykazać większe zainteresowanie zakupem polskich mrożonek. Jak podają analitycy, wpływ na to może mieć poprawa sytuacji dochodowej konsumentów w 2024 r.
Źródło: Agro Nawigator PKO BP