Mszyca w pszenicy ozimej – tej jesieni tylko sprawdzone rozwiązania mają sens!

Wrześniowa pogoda sprzyja nalotom mszyc na wschodzące młode rośliny pszenicy ozimej. Jak wiadomo, mszyca w pszenicy ozimej wiąże się z dużym spadkiem plonu. Dlatego w takich warunkach należy szybko reagować, by nie odbiło się to na kondycji młodych roślin! 

Już w ubiegłym sezonie obserwowaliśmy wydłużający się okres wegetacji ozimin, ten rok zapowiada się bardzo podobnie. Fakt ten nie pozostaje obojętny dla szkodników żerujących na plantacjach. Wydłużenie okresu wegetacji mocno odbija się także na biologii owadów, w tym również mszyc. Agrofagi te szybciej wylęgają się z jaj, co przyczynia się do przyspieszenia ich rozwoju. W konsekwencji mają więcej pokoleń w ciągu roku, a ciepła pogoda sprawia, że wydłuża się także ich okres szkodliwości – dłużej żerują na roślinach. Istotny jest również fakt, że panująca pogoda – brak zimy, wpłynął na cykl rozwojowy tych owadów. Przyczyniło się to do pominięcia czasu przelotu na żywicieli zimowych, a więc uprawy ozime są jeszcze bardziej zagrożone! 

Dlaczego mszyca w pszenicy ozimej jest tak szkodliwa?

mszyca w pszenicy ozimej

Mszyca w pszenicy ozimej może powodować spadek plonu nawet o kilkadziesiąt procent.

fot. Sumi Agro Poland

Szkodliwość mszyc polega przede wszystkim na wysysaniu soków komórkowych z roślin. Przyczynia się to do zaburzeń fizjologicznych. Dochodzi do licznych ich uszkodzeń, zahamowania wzrostu, pojawiają się także przebarwienia na liściach i pędach. Rośliny mogą zacząć zamierać. Jednak konsekwencją żerowania tych owadów oprócz pogorszenia kondycji roślin, zwłaszcza młodych siewek, jest przenoszenie chorób wirusowych. Mszyce są bowiem największym wektorem chorób wirusowych w uprawie pszenicy ozimej, ale także w rzepaku ozimym. Dodatkowo mszyca w pszenicy ozimej wydziela spadź, osadzając się na liściach jest idealną pożywką dla grzybów saprotroficznych.  

Wskutek żerowania mszyc na plantacji pszenicy ozimej może pojawić się choroba wirusowej karłowatości pszenicy. Najgroźniejszą chorobą jest jednak żółta karłowatość jęczmienia. Choroba ta mimo, iż ma nazwę niezwiązaną z uprawą pszenicy ozimej, występuje także w tej uprawie. Objawy jesiennej infekcji żółtą karłowatością jęczmienia w pszenicy ozimej będziemy obserwować dopiero wiosną w postaci przebarwień na liściach koloru pomarańczowo-czerwonego. Dlatego tak ważny jest monitoring plantacji już od fazy szpilkowania pszenicy ozimej. Mszyca w pszenicy ozimej może przyczynić się do spadku plonowania nawet o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, dlatego trzeba działać szybko i korzystać z odpowiednich środków.

Postawmy na sprawdzone rozwiązanie, by mszyca nie była dla nas problemem! 

mszyca w pszenicy ozimej

Wysoki plon pszenicy jest uzależniony od odpowiedniej ochrony, dlatego warto wybrać insektycyd Inazuma 130 WG, który działa już w temperaturze 5°C.

fot. Sumi Agro Poland

Inazuma 130 WG to jeden z nielicznych insektycydów na rynku posiadający rejestrację do jesiennego zwalczania mszyc w pszenicy ozimej. Produkt doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych i, co najważniejsze, działa już w temperaturze 5°C! 

Zwalczanie mszyc na tym etapie rozwoju pszenicy jest niesamowicie ważne. Produkt Inazuma 130 WG wykazuje działanie powierzchniowe, wgłębne i systemiczne. Sprawia to, że wręcz cała roślina jest zabezpieczona przed żerowaniem tego szkodnika. Na mszyce działa natomiast kontaktowo i żołądkowo, a więc zarówno formy już żerujące, jak i nalatujące na plantacje zostaną skutecznie zwalczone. Mszyca w pszenicy ozimej jest błyskawicznie zwalczana przez połączenie dwóch substancji czynnych (lambda-cyhalotryna i acetamipryd) z różnych grup chemicznych. Natomiast dzięki właściwej formulacji, produkt jest odporny na zmywanie przez deszcz, co zapewnia długotrwałą ochronę plantacji. Według przeprowadzonych doświadczeń rejestracyjnych nad skutecznością tego preparatu w odniesieniu do standardowych rozwiązań obecnych na rynku, Inazuma 130 WG wykazuje skuteczność na poziomie 98–100%. 

Najodpowiedniejszy termin zastosowania produktu Inazuma 130 WG w pszenicy ozimej przypada na fazę od 3. do 9. liścia (BBCH 13–19). Zalecana dawka preparatu wynosi 0,15 kg/ha.


Jaka ma być skuteczna ochrona pszenicy ozimej jesienią?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 54

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *