Mszyce brzoskwiniowe atakują rzepak!

To zadziwia nawet fachowców  mszyce brzoskwiniowe zaatakowały plantacje rzepaku na Dolnym Śląsku. Czy zboża ozime są bezpieczne?

– Na plantacji rzepaku są miliony mszyc  mówi zdenerwowany pan Grzegorz, rolnik spod Wrocławia.  Chowają się pod liśćmi i widać już uszkodzenia. Co robić?

Pytanie to zadaliśmy dr Annie Tratwal z Zakładu Metod Prognozowania Agrofagów Instytutu Ochrony Roślin  Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

mszyce1

Mszyce brzoskwiniowe zaatakowały rzepak na Dolnym Śląsku. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: griga)

– Mszyce, które pokazały się masowo na południu Polski, są zaskoczeniem nawet dla nas  powiedziała nam dr Tratwal. – Okazuje się, że są to mszyce brzoskwiniowe. Dobra wiadomość jest taka, że nie będą zagrażać uprawom zbóż ozimych. Jest też zła wiadomość – gdy mszyce w dużej ilości pojawiają się na rzepaku, trzeba zrobić zabieg.

A to wcale nie taka prosta sprawa. Od kilkunastu dni w całej Polsce jest zimno i nie wszędzie średnia temperatura dobowa przekracza tą, w której skuteczne są środki ochrony roślin.

– Myślę, że nie ja jeden mam problem – mówi pan Grzegorz. – Nie ma dopuszczonych w produkcji rzepaku odpowiednich środków ochrony roślin, które mogłyby zadziałać w takich warunkach jak teraz. Za chwilę z problemem mszyc borykać się będą rolnicy i w centralnej Polsce. Czy nie powinno to stanowić sytuacji nadzwyczajnej dla służb zajmujących się dostępnością środków ochrony roślin w nadzwyczajnych sytuacjach?

To pytanie zadajemy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Sytuacja rzeczywiście wygląda na nadzwyczajną  może więc specjaliści doradzą, co robić w takiej sytuacji, gdy plantacja jest masowo porażana przez szkodnika, któremu nic nie można zrobić…

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *