Mszyce malin: jak je skutecznie zwalczać?

Download PDF

Mszyce to jeden z najpopularniejszych szkodników w uprawach malin. Nie tylko osłabiają rośliny, ale są też nośnikami wielu groźnych chorób. Ich zwalczanie jest więc niezbędne nawet wtedy, gdy występują w niewielkich ilościach.

Z mszycami co roku walczą zarówno właściciele dużych plantacji, jak i posiadacze krzaków malin w przydomowych ogródkach. Zwalczanie mszyc konieczne jest zarówno wiosną, przed kwitnieniem malin, jak i po kwitnieniu, a nawet po zbiorze owoców. Na malinach najczęściej żerują 2 gatunki mszyc – mszyca malinowa i mszyca malinianka.

Same mszyce nie są jednak tak groźne, jak wirusy, które przenoszą.

Józef Rusnak, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

– Wysysają one sok z pędów i liści, co powoduje osłabienie całej rośliny i dużo gorsze owocowanie – wyjaśnia Józef Rusnak z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Same mszyce nie są jednak tak groźne, jak wirusy, które przenoszą. Powodują one zainfekowanie zdrowych roślin, a wirus choroby pozostaje w nich do końca życia rośliny. W taki sposób szybko może zostać zarażona cała plantacja. Należy więc podejmować walkę nawet z niewielkimi koloniami mszyc.

Mszyce często pojawiają się znienacka, dlatego należy regularnie przeglądać uprawy i natychmiast reagować. Opryski na szkodniki należy wykonywać w pochmurne dni, aby nie doszło do poparzenia liści. Należy wybierać takie środki, które znajdują się w aktualnym programie ochrony sadów. Podczas wyboru konkretnego środka warto zwracać uwagę, czy nie zniszczy on pożytecznej fauny, m.in. biedronekzłotooków, które są naturalnym drapieżnikiem mszyc, a dla plantatora sprzymierzeńcem w ich zwalczaniu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Maliny
Marcin8777
Najlepiej wziąść kilka lisci i pojechać do sklepu ze środkami ochrony i powinni pomóc.  
zobacz więcej »
Monis
Na rdzę był były pryskane 2x Zato i Scorpion .Na dolnych lisciach ślady rdzy zostały już zasuszone, w środkowej części pędu czysto tylko te wierzchołki...
zobacz więcej »
cinek1808
Raczej to będzie choroba grzybowa . Nie siedzę w temacie malin ale może to być rdza. Było czymś pryskane od grzyba?  Co do fosforu to trafna diagnoza. A przędziorka trzeba sprawd...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
jagódka Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jagódka
Gość
jagódka

Wszystko mozna zwalczyć odpowidnimi owadami pożytecznymi. Producenci żywych owadów to Koppert i Biocount. np Osiec, pryszczarek zjadają 100% populacji na śniadanie;)

https://www.koppert.pl/aphidalia/