Prawdziwa plaga! Mszyce są wszędzie! Gdzie?

Są wszędzie. Na rzepaku, na oziminach, na chwastach, na wszystkim. Mszyce, bo to o nich mowa, są od kilku dni w południowej Wielkopolsce prawdziwą plagą. Co robić?

Dawno nie było takich nalotów – powiedział nam Andrzej Obst, specjalista z Wolsztyna zajmujący się ochroną roślin w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Mszyce są na wszystkim. Dosłownie na wszystkim. Są na rzepaku, na oziminach, nawet na chwastach i bardzo intensywnie żerują.

Trudno wyodrębnić przeważający gatunek mszyc.

Mszyce zbożowe przenoszą wirusy – m.in. żółtej karłowatości jęczmienia, karłowatość pszenicy, odglebową mozaikę zbóż.

Andrzej Obst, specjalista z Wolsztyna zajmujący się ochroną roślin w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Jest ich tak wiele, że to jakiego są gatunku ma znaczenie mniejsze – wyjaśnia ekspert. Jeśli dla rzepaku czy zbóż próg szkodliwości wynosi 5–10 mszyc na roślinie, a w tej chwili jest ich tam 50 lub nawet 100 i wszystkie intensywnie żerują, nie ma większego znaczenia, jakie to są mszyce. Jasne, że trzeba je zwalczać i nie ma na co czekać.

Pan Andrzej prowadzi monitoring agrofagów na terenie pow. wolsztyńskiego.

Mamy ustawione żółte tablice i poprzedniej dobry złapało się na nią 60 owadów – mówi specjalista. – To naprawdę jest ogromne zagrożenie.

Pamiętajmy także o tym, że mszyce mogą spowodować jeszcze poważniejsze skutki.

Mszyce zbożowe przenoszą wirusy – m.in. żółtej karłowatości jęczmienia, karłowatość pszenicy, odglebową mozaikę zbóż itp. – dodaje Andrzej Obst. Jeśli to się zdarzy i mszyce porażą zboża ozime wirusami chorobotwórczymi będziemy mogli się już tylko modlić.

Na pytanie, czy robić zabieg przeciwko mszycom, pan Andrzej odpowiada bezwzględnie: tak! I to szybko!

Najlepiej zrobić zabieg preparatem z pyretroidami – mówi ekspert. – Pyretroidy są tanie i skuteczne. Pogoda się poprawiła o tyle, że jest cieplej, więc środki powinny zadziałać. Pyretroidy są skuteczne przeciwko mszycom, a mało szkodliwe dla ludzi.

Przeczytaj również:

  1. Mszyce brzoskwiniowe atakują rzepak!
  2. Rzepak atakuje śmietka kapuściana i mszyce
  3. Mszyce w oziminach – przeglądaj plantacje

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *