Azot w glebie: jak go ustabilizować?

Azot w glebie: jak go ustabilizować?

Nawożenie azotowe nie zawsze pokrywa całkowite zapotrzebowanie roślin. Co zrobić, żeby straty azotu były jak najmniejsze, a plon wyższy?

Rośliny uprawne w zależności od gatunku i odmiany mają odmienne wymagania pokarmowe, jednak wszystkie z nich do prawidłowego wzrostu, rozwoju i wysokiego plonowania potrzebują optymalnej ilości azotu w glebie. Nawożenie azotowe nie zawsze pokrywa całkowite zapotrzebowanie roślin na ten składnik. Co możemy zrobić, żeby straty azotu były jak najmniejsze, a plon jak najwyższy?

Rolnicy często traktują dodatkowe nakłady, poza nawozami i środkami ochrony roślin, jako zbędny koszt, nie dostrzegając tak naprawdę, jak ten dodatkowy nakład przekłada się na wyższy plon i zysk Michał Szwed, specjalista do spraw produktu N-Lock z firmy DOW AgroSciences

Stosowanie nawozów azotowych nie zawsze jest skuteczne, ponieważ bardzo często dochodzi do wypłukiwania azotu w głębsze warstwy gleby, gdzie nie dociera system korzeniowy naszych roślin. Ponadto dochodzi do jego strat wynikających z procesu denitryfikacji, wskutek którego azot ulatnia się do atmosfery. Proces ten rozpoczyna się kiedy temperatura gleby zbliża się do 10˚C. Wystarczy kilka wiosennych, deszczowych dni i nawozy przenikają w głębokie warstwy gleby, stając się niedostępne dla korzeni kukurydzy. Zastosowanie większych dawek nawozów azotowych na niewiele się zda, ponieważ rośliny pobierają tylko tyle azotu, ile potrzebują, a nadmiar zostanie wypłukany, przedostając się do wód gruntowych i ulotni się w powietrze, w obu przypadkach zanieczyszczając środowisko. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób ochronić azot w glebie przed szybkim rozkładem i stratami, tak aby dostarczyć roślinom uprawowym (np. kukurydzy) odpowiednią ilość azotu i jednocześnie chronić środowisko.

azot w glebie

Proces przemiany azotu.

Rolnicy często traktują dodatkowe nakłady, poza nawozami i środkami ochrony roślin, jako zbędny koszt, nie dostrzegając tak naprawdę, jak ten dodatkowy nakład przekłada się na wyższy plon i zysk. Nasze rozwiązanie niewątpliwie daje takie możliwości – mówi Michał Szwed, specjalista do spraw produktu N-Lock z firmy DOW AgroSciences.

Jakiej formy azotu potrzebuje kukurydza i inne zboża?

Obecnie uprawiane wysokoplonujące odmiany kukurydzy i zbóż wymagają łatwo dostępnych form azotu w glebie, dostarczanych regularnie, tak aby plon z hektara był jak najwyższy.

Za rozkład związków azotowych są odpowiedzialne bakterie nitryfikacyjne w glebie. Ich aktywność wzmaga się w temperaturze powyżej 10°C, a rozkład formy amonowej w azotanową trwa kilka tygodni. Jedyną formą azotu, który nie jest wypłukiwany z gleby i przyswajany stopniowo przez rośliny, jest jego forma amonowa, natomiast forma azotanowa nie wiąże się z kompleksem glebowym i jest łatwiej wypłukiwana podczas obfitych deszczy. W takiej sytuacji należy szukać rozwiązania, które utrzyma dłużej azot w formie amonowej, dostępnej dla roślin.

Michał Szwed o stabilizatorze azotu N-Lock

Michał Szwed, specjalista do spraw produktu N-Lock z firmy DOW AgroSciences

Jak utrzymać azot w formie amonowej w glebie?

Na rynku pojawił się preparat N-Lock Stabilizator Azotu firmy DOW AgroSciences, który zapobiega rozkładowi azotu, zatrzymując go w strefie korzeniowej.

W preparacie substancją aktywną jest nitrapiryna, która:

 • ogranicza wypłukiwanie azotanów, przyłączając się do cząstek gleby;
 • ogranicza emisję azotowych gazów cieplarnianych do środowiska.

Jakie są korzyści ze stosowania N-Lock?

 

stabilizator azotu n-lock

Korzyści wynikające ze stosowania N-lock w połączeniu z nawozami azotowymi.

 

Korzyści wynikające ze stosowania N-Lock Stabilizatora azotu w połączeniu z nawozami azotowymi:

 • zwiększenie dostępności azotu w glebie dla roślin,
 • optymalizacja wykorzystania azotu z nawozów mineralnych i organicznych,
 • zwiększenie potencjału plonotwórczego roślin,
 • dostarczenie maksymalnej ilości składników pokarmowych roślinom,
 • zwiększenie wydajności nawozów azotowych,
 • mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego,
 • mniej wyjazdów w pole, często wystarczy 1 zabieg nawożenia zamiast 2,
 • oszczędność paliwa,
 • zmniejszenie pracochłonności.
stabilizator azotu w glebie n-lock

Jeśli rośliny otrzymają odpowiednią ilość potrzebnych im składników pokarmowych, wydadzą wyższy plon.

O ile zwiększy się plon z hektara?

Z doświadczeń przeprowadzonych przez DOW wynika, że dzięki stabilizacji azotu w glebie plon może zwiększyć się nawet o kilka procent!

plony po stabilizacji azotu w glebie

Średnie plony ziarna kukurydzy w Polsce (przeliczone na 15% wilgotności).

W 2011 r. została opracowana nowoczesna, mikrokapsułowana formulacja nitrapiryny – N-Lock. Od 2012 r. prowadziliśmy doświadczenia w całym kraju, w jednostkach badawczych, które wskazały nam wprost, że wzrost plonu średnio wynosi 7% – wyjaśnia Michał Szwed. – Prowadziliśmy również doświadczenia bezpośrednio u rolników i ewidentnie wykazano, że N-Lock działa pozytywnie na ilość i jakość plonu. Znamy gospodarstwa, które wracają kolejny rok z rzędu do stosowania stabilizatora azotu N-Lock. Wniosek nasuwa się jeden – rozwiązanie się sprawdza i widoczne są efekty w postaci wyższych plonów, a co za tym idzie, zysków.

N-Lock Stabilizator azotu w glebie można stosować dla wielu gatunków zbóż:

 • kukurydzy zbieranej na ziarno,
 • kukurydzy na kiszonkę,
 • pszenicy ozimej i jarej, z wyjątkiem odmian klasy K
 • jęczmienia ozimego i jarego, z wyjątkiem jęczmienia browarnego,
 • pszenżyta ozimego i jarego,
 • żyta,
 • owsa,
 • rzepaku ozimego i jarego.

Jak się stosuje N-Lock Stabilizator azotu?

N-Lock można stosować ze wszystkimi formami nawozów azotowych dostępnych na rynku i w gospodarstwie (mineralnych i organicznych):

 • kilka dni przed lub po wysiewie granulowanego nawozu azotowego (np. mocznika, siarczanu amonu, saletry amonowej, saletrzaka);
 • jako mieszaninę z płynnym nawozem azotowym (roztworem saletrzano-mocznikowym – RSM);
 • kilka dni przed lub po rozrzuceniu obornika, pulpy z biogazowni lub rozlaniu gnojowicy.

 

jak stosować n-lock

Jak się stosuje N-lock w połączeniu z nawozami azotowymi w różnych formach?

 

N-Lock Stabilizator azotu wnika w glebę dzięki opadom atmosferycznym lub zabiegowi deszczowania.

Preparat bezpośrednio wpływa na efektywność nawożenia, maksymalizację zysków z wyższego plonowania np. kukurydzy, ale również ma znaczący wpływ na zmniejszenie wydatków związanych ze zbyt dużą ilością nawozów stosowanych w gospodarstwie. Azot w glebie jest skutecznie stabilizowany, świadczy o tym efektywność N-Lock tak wysoka, że często nie trzeba drugi raz wyjeżdżać w pole z nawozami! Technologia N-Lock jest podstawą w gospodarstwach stosujących się do dobrych praktyk rolniczych i dbałości o środowisko naturalne.

Tekst zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Konferencja Josery dla hodowców, czyli jak poprawić jakość mleka?

Zapraszamy na wideorelację z konferencji Josery, która odbyła się 26 stycznia w Tarnowie Podgórnym. Dowiedz się, jak poprawić jakość mleka

8 lutego 2018

Do czego służy próba szpadlowa?

Jak za pomocą zwykłego szpadla i pazurków ogrodniczych sprawdzić żyzność gleby w warunkach polowych? Na co zwracać uwagę?

11 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij