Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego

Jakie cechy musi spełniać kwalifikat? Czym kierujemy się podczas zakupów?

Sonda: Na co zwracasz uwagę kupując kwalifikowany materiał siewny? Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas zakupu kwalifikatu?

Sonda: Na co zwracasz uwagę kupując kwalifikowany materiał siewny? Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas zakupu kwalifikatu?

33218

Kwalifikowany materiał siewny powinien dawać nam pewność, że wysiewamy nasiona najlepszej jakości. Niestety, nie zawsze tak jest. Przed decyzją o zakupie powinniśmy przeanalizować kilka kluczowych elementów. Zanim wydasz pieniądze, sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego.

Kwalifikat = jakość, ale czy zawsze?

Kwalifikowany materiał siewny zyskuje w Polsce na znaczeniu. Wprawdzie wciąż duża część zbóż wysiewana jest z materiału pozyskanego we własnym gospodarstwie, jednak średnie i większe gospodarstwa przekonały się już do zalet kwalifikatu. Ten jednak nie zawsze jest taki sam. Rolnicy, którzy kupowali odmiany od różnych dystrybutorów i producentów mogli spotkać się z tymi samymi odmianami, ale o wielorakiej jakości.

Nawet najlepiej plonujące odmiany, ale sprawdzone w innym klimacie – niekoniecznie daleko, choćby w Niemczech – mogą nie mieć przełożenia na nasze stanowiska.

To właśnie jakość powinna być znakiem rozpoznawczym kwalifikatu. Jest ona pochodną całego procesu produkcji. Ważne jest bowiem, nie tylko zaprawianie materiału, ale droga kwalifikatu, jaką przejdzie on od siewu aż do transportu do naszego gospodarstwa. Więc, na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego? Co może być kluczowym elementem w naszej decyzji zakupowej? Sprawdźmy to.

Jakość tworzy się na polu

Jakość rozpoczyna się już na etapie siewu nasion z przeznaczeniem na kwalifikat. Tak naprawdę większość produkcji kwalifikowanego materiału siewnego odbywa się właśnie na polu. Dlatego też ważna jest całoroczna opieka nad odmianą. Wzorcem jakości mogą być nasiona Top Farms. Prezes firmy – Leszek Lipski – zwraca uwagę, że jakość jest najważniejszym elementem pracy nad nasionami w Top Farms. Nie chodzi tylko o dobre zaprawienie, ale przede wszystkim o wyrównanie ziarna.

materiał top farms nasiona

Top Farms batalię o jakość materiału siewnego rozpoczyna już na polu i dba o nią przez cały sezon – od siewu, przez zbiór aż po logistykę.

Pamiętajmy, że jakość powstaje na polu, a produkcja maszynowa jest jej rozwinięciem. Nasiona firmy Top Farms cechują się jej wysokim poziomem, co jest efektem wyznaczenia przez tego producenta żelaznych standardów jakościowych. Czy marka ma znaczenie? W przypadku Top Farms z pewnością tak.

Materiał sprawdzony w Polsce

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego? Z pewnością źródło pochodzenia jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na kwalifikat. Pójdźmy o krok dalej – nie tylko do źródła, którym jest producent, ale do miejsca pochodzenia. Warto wybierać nasiona kwalifikowane, które zostały sprawdzone w polskich warunkach. Nawet najlepiej plonujące odmiany, ale sprawdzone w innym klimacie – niekoniecznie daleko, choćby w Niemczech – mogą nie mieć przełożenia na nasze stanowiska. Odmiana plonująca prawie 10 ton/ha z plantacji położonej 500 km na zachód od Polski może nie być w stanie uzyskać takiego wyniku w środkowej Polsce. Nasiona sprawdzone w Polsce pozwalają na większą pewność co do wyboru odmiany.

Co składa się na cenę materiału siewnego kwalifikowanego?

Top Farms proponuje materiał kwalifikowany sprawdzony w naszym kraju – w różnych lokalizacjach Polski, tak, aby możliwości odmiany były jak najbardziej zbliżone do rodzimej rzeczywistości.

Sprawdzeni dostawcy

Kupujmy zawsze w sprawdzonych punktach handlowych. Unikajmy przygodnych handlarzy oferujących kwalifikat. Jeśli po otwarciu worka okaże się, że zakupiony materiał nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami lub standardami kwalifikatu, takiego sprzedawcy możemy już nie odszukać. O reklamacjach nie wspominając.

Top Farms nasiona

Top Farms jest największym producentem nasion w Polsce. Znakiem rozpoznawczym firmy jest jakość.

Nie sugerujmy się tylko ceną. W pierwszej kolejności sprawdzajmy produkt pod kątem jakości i obsługi posprzedażowej. Cena jest zazwyczaj pochodną kilku czynników. Składają się na nią niej takie elementy, jak: zweryfikowane odmiany, jakość produkcji, logistyka i doradztwo. Niska cena materiału siewnego powinna być sygnałem alarmowym. I skłonić nas do sprawdzenia, czy oferowany materiał rzeczywiście zawiera wszystkie wymienione wcześniej elementy. Nasiona od Top Farms zapewniają te wszystkie wymienione wcześniej czynniki na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu mamy gwarancję udanego zakupu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego – ocena całościowa

Materiał kwalifikowany bierzmy pod uwagę całościowo. Sprawdzajmy dokładnie jego źródło, producenta. Ostrożnie podchodźmy do rynkowych okazji – nie zawsze niska cena musi oznaczać słabą jakość, ale bierzmy pod uwagę, że każdy produkt powinien być wart swojej ceny. Zapraszamy do udziału w sondzie, w której pytamy o to, na co zwracamy uwagę kupując materiał siewny kwalifikowany.

Więcej informacji na temat materiału siewnego zmajdziesz na stronie: http://www.topfarms-nasiona.pl/

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum

Powiązany temat:

Pszenica Ozima i jara
Cezar81
Opryskałem wczoraj grzybówką i regulatorem pszenice , za ile dni można zrobić bezpiecznie od chwastu axialem
zobacz więcej »
Przemo188
Ja 0.5kg miedź, 1kg cynk i 1.5kg mangan z mocznikiem i siarczan podałem tydzień temu i na jedynym kawałku trochę końcówki przypaliło ale powinno się odbudować dziś jadę z drugą d...
zobacz więcej »
Mareg
Mieszam miedź z siarczanem od x lat i nigdy nic złego się nie stało, zawsze leje ją na koniec 😉@Przemo188 ja również dzisiaj taką mieszanka pojechałem, tyle że plus mikro, ...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij