Nadchodzą zimni ogrodnicy i zimna Zośka 2022 – trudny czas?
Zimni ogrodnicy mogą nawet przynieść przygruntowe przymrozki. W 2022 roku prognozy pogody ich nie przewidują, ale i tak lepiej poczekać z sadzeniem delikatnych roślin do 15 maja, czyli do zimnej Zośki. Tak na wszelki wypadek!
Zimni ogrodnicy to nic innego jak zjawisko atmosferyczne charakterystyczne dla Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce na podstawie długoletnich obserwacji, prowadzonych przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, ustalono, że największe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja. Tym samym nie po raz pierwszy okazało się, że w przysłowiach zawiera się wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Zimni ogrodnicy 2022. Pankracy, Serwacy, Bonifacy to groźni chłopacy
– Na Pomorzu w latach międzywojennych na świętych Pankracego, Serwacego i Bonifacego mówiono: „trzech srogich panów”, „groźni panowie”, „źli panowie”, „zimni bracia”, „święci mrozów”. Znane było przysłowie „Pankracy, Serwacy, Bonifacy to groźni na ogrody chłopacy” – opowiada Hanna Łopatyńska, kierownik Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu. – Dni od 12 do 15 maja były terminem siania ogórków oraz innych delikatnych roślin, bo powszechne było przekonanie, że po tym terminie mrozu już nie będzie. Na ziemi lubawskiej sądzono, że jeżeli żaby skrzeczą w te dni, to znak, że czas sadzić kapustę. Ogrodnicy rozpalali w sadach ogniska, aby chronić zarodki owoców przed przymrozkami.
Zimni ogrodnicy 2022. Uwaga na rośliny z rodziny dyniowatych
Gwałtowne ochłodzenie, a nawet przygruntowe przymrozki mogą wyrządzić ogromne straty w sadach i zniszczyć ciepłolubne rośliny. Czasami lepiej przeczekać ten niepewny czas.
– Ogórki i inne rośliny z rodziny dyniowatych są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i nie warto spieszyć się z ich wysiewaniem – wyjaśnia Piotr Borczyński, główny specjalista ds. warzywnictwa w Oddziale Zarzeczewo Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. – Jeśli ktoś uprawia je tylko na własne potrzeby na przydomowym warzywniku, może przeczekać zimną połowę maja. Plantatorzy nie mogą sobie na to pozwolić i często ryzykują wcześniejszym wysiewem. Nie zawsze są kilkudniowe spadki temperatur i wtedy ryzyko się opłaca, bo zyskuje się dłuższy okres wegetacji. Ogórek źle znosi temperatury już poniżej 5-6 stopni Celsjusza. Dochodzi wówczas do uszkodzeń chłodowych. Zostaje zahamowany wzrost poprzez uszkodzenie stożka wzrostu i wiązek przewodzących. Na liściach pojawiają się plamy i drewnieje łodyga. Podobnie jest z pomidorami.
Przeczytaj również: Rynek zbóż 2022. Czy ceny zbóż wzrosną? Sprawdź!
Wprawdzie nie ma przymrozków i prognozy nie zapowiadają ich nadejścia w tych newralgicznych dniach (zimni ogrodnicy) ale noce i poranki są stosunkowo zimne. Do tego przyczynia się też susza.
– Od dawna nie padał deszcz i ziemia jest bardzo sucha. Gdyby była wilgotna, szybciej nagrzewałaby się w warstwie przygruntowej. A tak szybko traci temperaturę, szczególnie na glebach słabszych – stwierdza Piotr Borczyński. – Nie są to korzystne warunki dla roślin ciepłolubnych.
Zimni ogrodnicy 2022. Po świętej Zofii powinno już być ciepło
Wielu właścicieli przydomowych ogródków wysadza do gruntu sadzonki ogórków i pomidorów po 15 maja. Wszak jedno z przysłów mówi: „Święta Zofija ciepło rozwija”.
– Po 15 maja posadzę na warzywniku sadzonki ogórków, bo są bardzo delikatne – mówi Łukasz Lazarowski z Chrostkowa w województwie kujawsko-pomorskim. – Uprawiam je tylko na domowe potrzeby. W przyszłym roku chyba wysieję nasiona do gruntu. Będą odporniejsze i nie trzeba ich będzie hartować. Selery i pory wysadziłem wcześniej, bo są na tyle odporne, że zimne noce im nie szkodzą. Już nawet ładnie podrosły.
Zimni ogrodnicy 2022 nie tacy zimni?
Należy się spodziewać, że to już koniec z zimnymi dniami. Gdyby jeszcze zaczął padać deszcz, to wszystkie rośliny zaczną rosnąć jak na drożdżach. Teraz trzeba posiłkować się podlewaniem.
Czytaj również: Dofinansowanie na nawozy będzie niższe niż zapowiadano?