Nadmiar mocznika w mleku: przyczyny i zapobieganie

Mocznik w mleku występuje zawsze, problemem staje się dopiero sytuacja, gdy jest go za dużo. Poziom mocznika w mleku jest też o tyle ważny, że jest jednym ze wskaźników prawidłowego żywienia stada. O czym może świadczyć nadmiar mocznika w mleku?

O podwyższonej zawartości mocznika w mleku, która powinna zaniepokoić hodowcę, mówimy wtedy, gdy jego poziom jest wyższy niż 300 miligramów na 1 l mleka. Nadmiar mocznika w mleku jest skutkiem źle zbilansowanej dawki pokarmowej. Najczęściej przyczyną jest podawanie zbyt dużych ilości pasz, które zawierają białko szybko rozkładające się już w żwaczu. Są to np. kiszonki z traw lub lucerny, śruty poekstrakcyjne czy nasiona roślin strączkowych.

jak żywić krowy w zasuszeniu / nadmiar mocznika w mleku

Nadmiar mocznika w mleku może być konsekwencją błędów w żywieniu bydła.

Nadmiar mocznika w mleku może być również spowodowany podawaniem zbyt małej ilości pasz, które zawierają węglowodany fermentujące w żwaczu. Zwierzęta dostają najczęściej zbyt mało kiszonek z kukurydzy czy wysłodków buraczanych oraz zbóż. Nadmiar mocznika w mleku może też pojawiać się częściej u krów wysokomlecznych, starszych oraz w mleku zdajanym wieczorem.

Zbyt duża ilość mocznika w mleku jest informacją, że za dużo jest go również we krwi. A to ma bezpośredni wpływ na rozród. Nadmiar mocznika i amoniaku może obniżać płodność, prowadzić do obumierania płodów, ale nie tylko. Efektem nadmiaru mocznika mogą być choroby wątroby (która jest obciążona zamianą zbyt dużych ilości amoniaku na mocznik) oraz choroby racic. Automatycznie też nadmiar mocznika przekłada się na zwiększenie ilości komórek somatycznych w mleku, co ma negatywny wpływ na opłacalność produkcji.

Jedynym rozwiązaniem, aby uniknąć tych negatywnych konsekwencji, jest wyjątkowe dbanie o prawidłowe dawki żywieniowe, odpowiednio zbilansowane pod kątem energii oraz białka. Odpowiednie żywienie jest w tym przypadku najlepsze, aby utrzymać wysoką wydajność produkcji.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *